WT: Türkiye Suriye’ye yeni bir askeri müdahalenin sinyalini veriyor

DünyaGündem

Washington Times gazetesi, Türkiye’nin Rojava yönelik olarak son günlerde artan tehditleriyle ilgili bir yaptı. ” Kürt gruplarının yerel seçim yapması durumunda Türkiye Suriye’ye yeni bir askeri müdahalenin sinyalini veriyor” başlıklı haberde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü açıklamasına yer verildi.

Haberde şöyle denildi:

Türkiye cumhurbaşkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, kuzey Suriye’deki Kürt liderliğindeki gruplara karşı, bölgede yerel seçim yapma planlarına devam etmeleri halinde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerini kontrol eden Kürt liderliğindeki özerk yönetim, 11 Haziran’da belediye seçimleri düzenleme planlarını duyurdu. Belediye başkanlarını seçmek için oylamalar Haseke, Rakka, Deyrizor ve Halep’in doğu kesiminde yapılacak. 

Geçmişte Suriye’de askeri operasyonlar başlatan Türkiye, Suriyeli Kürt militanların bu hamlesini, sınırının ötesinde bağımsız bir Kürt varlığı oluşturmaya yönelik bir adım olarak değerlendiriyor. Planlanan seçimleri hem Suriye’nin hem de Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelik bir tehdit olarak nitelendiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin batısındaki askeri tatbikatları gözlemledikten sonra yaptığı açıklamada, “Terör örgütünün seçim bahanesiyle ülkemizin ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik saldırgan eylemlerini yakından takip ediyoruz. Türkiye, bölücü örgütün güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye ve Irak’ın kuzeyinde (terör devleti) kurulmasına asla izin vermeyecektir” dedi.

Türkiye, Halk Koruma Birlikleri (YPG) olarak bilinen Kürt milis grubunu, 1984’ten bu yana Türkiye’ye karşı ayaklanmaya öncülük eden yasadışı bir Kürt grubuyla bağlantılı bir terörist grup olarak görüyor.  Ancak YPG, ABD’nin İslam Devleti grubuna karşı mücadelede önemli bir müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) omurgasını oluşturuyor. Amerika’nın SDG’ye verdiği destek Ankara’yı çileden çıkarıyor ve ilişkilerde önemli bir çekişme kaynağı olmaya devam ediyor.

Türkiye, 2016 yılından bu yana Suriyeli Kürt milis gruplarını sınırından uzaklaştırmak için Suriye’de bir dizi askeri operasyon yürütüyor ve kuzeyde bir bölgeyi kontrol ediyor. Türk liderler, PKK’nin dayanak noktası olduğu Suriye ve Irak’ta sınırlarını korumak amacıyla sınırı boyunca 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge kurma planlarından sık sık söz ediyor.

“Geçmişte oldu bitti karşısında yapılması gerekeni yaptık.” diyen Erdoğan, ‘aynı durumla karşılaşmaları halinde yeniden harekete geçeceklerinin’ mesajını veriyor.

İlginizi Çekebilir

Rusya: Batı ile askeri çatışma en kötü senaryoya göre gelişiyor
Plaza de Mayo annelerinden Nora Morales hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar