Yakınlarını kaybeden aileler Diyarbakır’da bir araya geldi

  Suruç Katliamı, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ve 5 Haziran Katliamı aileleri Amed’te bir araya geldi. 

 10 Ekim Barış Derneği ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesi öncülüğünde, 5 Haziran, Suruç ile 10 Ekim Gar Katliamı aileleri bir araya geldi. Amed’in Sûr ilçesinde bulunan bir mekanda yapılan toplantıya Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, 5 Haziran katliamında yaralı kurtulan Lisa Çalan, 10 Ekim katliamı yaralısı Cihan Andiç ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

 Katliamda yaralı kurtulanlar ve aileler, “Belek-Hafıza” konuları üzerine söz alarak, yaşadıklarını anlattı. 

 İlk olarak konuşan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaralı kurtulan Cihan Andiç’in babası Ahmet Andiç, barış talebiyle Ankara’da olduklarını hatırlatarak, “Rant ve soygun üzerinde kurulmuş dünya sisteminde barışı aramak, karanlıkta iğne aramaktan daha beterdir. İyi niyetli olmak, güzel düşünmek, kini gömüp geleceğe yürümek insan olmayı başarmış olanlar için geçer akçedir. Ondan kaynaklı diyoruz ki inadına barış” dedi. 

 Suruç Katliamında oğlu Çağdaş Aydın’ı kaybeden  Feti Aydın, kayyım politikalarına dikkati çekti. “Bizi yan yana getiren, birleştiren adalet duygusudur” diyen Aydın, “Çocuklarımızın düşlerini gerçekleştireceğiz. Acılarımız bu şekilde yenilebilir” dedi. 10 Ekim Barış Derneği yöneticisi İhsan Seylan da “Biz bu acılardaki çokluktan ve acılarla yüzleşme konusunda sorun yaşıyoruz” dedi. 

 Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, katledilenlerin unutulmaması gerektiğini belirtti. 

 Etkinlik, yaşanılan süreçlerin anlatımıyla sürdü. 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Denizli’de toprak kayması: 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi ağır yaralı
Hamas: Nuseyrat baskınında 210 Filistinli öldü

Öne Çıkanlar