Yeşil Sol Parti ön seçimsiz aday belirlemeyecek

GündemPolitika
 Ekim ayı ortalarında kongre yapmayı planlayan Yeşil Sol Parti, önümüzdeki yerel seçimler dahil artık ön seçim yapmadan adaylarını belirleyemeyecek. Adaylar geniş mutabakat ile belirlenecek. 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 8-11 Eylül tarihlerinde büyük konferansını düzenleyecek. Konferanstaki tartışmalar, daha önce yapılan halk toplantıları ve çalıştaylardaki öneriler üzerinden şekillenecek.  Çalıştayda tam mutabakat sağlanan karar önerileri, Ekim ayı ortalarında yapılması planlanan kongrede oylamaya sunulacak. Karar önerilerinin çoğunluğu Yeşil Sol Parti’nin tüzük değişikliğine ilişkin olacak. Bu kapsamda sade bir tüzük oluşturulacağı ve partinin hareket kabiliyetini arttırmak için Parti Meclisi üye sayısının azaltılacağı ifade edildi.
Parti yöneticileri, yeni tüzükte Yeşil Sol Parti’nin Türkiye’nin yönetimine aday bir parti şeklinde dizayn edileceğini belirtti.
ÖN SEÇİM OLMADAN ADAY BELİRLENEMEYECEK
Konferansta çıkması muhtemel olan karar önerilerinden birinin de depremden kaynaklı uygulanamayan ön seçim konusu olacak. Parti kurmayları, ön seçim uygulamasının bundan sonraki tüm seçimlerde uygulanacağını ve ön seçim yapılmadan hiçbir şekilde aday belirlenmeyeceğini kaydetti. Kurmaylar, ayrıca ön seçim uygulamasının esnetilmeyecek bir şekilde yeni tüzüğe ekleneceğini belirtti.
ÖN SEÇİM GENİŞ KATILIM İLE SAĞLANACAK
Buna göre, ön seçimlerde artık sadece parti üyeleri oy kullanmayacak. Parti üyeleri ile birlikte HDP seçmenleri ve kentte bulunan sivil toplum örgütleri (STÖ) ile ön seçime katılım sağlamak isteyen çeşitli demokratik kitle örgütleri oy kullanacak. Her üç kesim için farklı sandıkların kurulması ve çıkan sonuca göre adayların belirleneceği ifade ediliyor.
ADAYLAR BÜYÜK UZLAŞIYLA SEÇİLECEK 
Yaklaşan yerel seçimlerde de uygulanacak ön seçim uygulamasıyla tüm belediye eşbaşkan adayları, böylelikle kentin üzerinde uzlaşı sağladığı isimlerden oluşacak.
Mezopotamya Ajansı / Selman Güzelyüz

İlginizi Çekebilir

Lavrov: Türkiye- Suriye arasında imzalanan Adana Mutabakatı hala geçerli
BM: Yardım ulaşmazsa yıl sonuna kadar Mali’de 200 bin çocuk açlıktan ölebilir

Öne Çıkanlar