Yönetmen Kazim Öz, 18. Uluslararası Cenevre Oryantal Film Festivalinin jüri üyesi seçildi

Kürt yönetmen Kazim Öz, 18. Uluslararası Cenevre Oryantal Film Festivalinin uzun metraj filmleri yarışmasının jüri üyesi seçildi.

12-18 Haziran 2023 tarihinde Cenevre’de gerçekleşecek olan festivalde Kazım Öz‘ün yönetmenliğini yaptığı ZER filmi de gösterilecek. Öz gösterimden sonra İsviçreli sinema severlerle ZER filmi üzerine bir söyleşi gerçekletirecek.

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Cenevre Uluslararası Oryantal Film Festivali’nin Uzun Metraj Jüri Üyeleri arasında Yasmine Char, Ibaa Hamli ve Firouz-Elisabeth Pillet gibi dünya sinemasının ikon isimleri yer alıyor.

Kazım Öz’ün içinde olduğu jüri resmi yarışma bölümünde 8 uluslararası uzun metrajlı filmi değerlendirecek ve iki ödül verecek: FIFOG d’Or ve FIFOG d’Argent.  

Keşifler, Doğu ülkelerinden en son kreasyonlar, toplantılar ve duygular açısından zengin bir buluşma olacak.. 

Aynı zamanda senarist ve yapımcı olan yönetmen Kazım ÖZ kendi kuşağının en önemli ve üretken Kürt sinemacılarından biridir. Bağımsız filmler çeken Öz geçen yıl Elif Ana filmi ile seyirci ile buluştu, bu yıl da Bir Kar Tanesinin Ömrü filmleri ile seyircinin karşısına çıkıyor. Son çektiği film Bir Kar Tanesinin Ömrü sonbaharda vizyona giriyor. Öz’ün sanatsal üretimleri, modern Türkiye’ye özgü siyasi ve duygusal gerilimlere ve karmaşıklıklara benzersiz yansımalar sunuyor.

Kazım Öz sanat üretmeye Kürt tiyatrosu ile başladı. 

İlk kısa filmi Ax’ı (Land,1999) çekti ve birçok uluslararası film festivalinden ödül aldı. 

Zer filmi 

Kürt sineması bu yıl Kazım Öz’ün uzun metrajlı filmi “Zer” ile temsil edilecek.

Cenevre Uluslararası Doğu Filmleri Festivali 18 yıldır Cenevre’nin kültürel manzarasına kendini kabul ettirmeyi ve doğu kültürüne pencereler açmayı başarmıştır. Ve gerçek bir savaş silahı olarak kabul edilen bu filmlerden bazı parçaları İsviçreli izleyicilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyor.

 

Film Hakkında :

Zer, büyükannesinin ölüm döşeğinde Jan’ın kulağına fısıldanan bir şarkının öyküsüdür. Dersim Katliamı’ndan sağ kurtulan Zarife, kimliğini, geçmişini bu şarkının hafızasında saklamıştır. New York’ta büyüyen Jan, bu şarkının peşinde bir yolculuğa çıkar.

İlginizi Çekebilir

Rojhılat: Seqiz’in Kürt esnafı İran rejimini protesto için kepenk kapattı
 HDP ile Yeşil Sol Parti’nin Merkez Yürütme Kurulları birlikte toplandı

Öne Çıkanlar