YPG gerekçesiyle Türkiye’de 6 yıl hapis yatan Alman tahliye oldu

DünyaGündem

Almanya vatandaşı Patrick Kraicker  Türkiye’de “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla 2018 yılında tutuklanmıştı. Kraicker 6 yıl 3 ay hapis cezasının dolması nedeniyle tahliye edildi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Şırnak’ın Silopi ilçesinde Suriye’ye geçmek üzereyken 2018 yılında sınırda gözaltına alınan ve “terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla” tutuklanan 35 yaşındaki Alman vatandaşı Patrick Kraicker serbest bırakıldı.

Kraicker, 6 yıl 3 aylık hapis cezasının dolmasının ardından Ankara’da tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Kraicker’in adli işlemlerin tamamlanmasının ardından geri gönderim merkezine gönderileceği bildirildi. Alman 1. kanalı ARD’ye açıklamada bulunan Kraicker, durumunun iyi olduğunu ve annesi ile bir video görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Kraicker, 2018 yılında YPG/PYD üyesi olduğu ve örgütün saflarında savaşmak üzere Suriye’ye gitmeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Şırnak’taki mahkeme, Kraicker’i 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Ailesi ise Kraicker’in doğa yürüyüşü yapmak amacıyla bölgeye gittiğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir

Çınar: İki kardeş yangını söndürmek isterken yaşamını yitirdi
Kayıp kadının cenazesi Zap suyunda bulundu

Öne Çıkanlar