YSP: Jîna’nın saç telleri ile bu mücadeleyi öreceğimizin sözünü yineliyoruz

GündemKadın
Yeşil Sol Parti (YSP) Jina Mahsa Emini’nin İran’da öldürülmesinin birinci yılı nedeniyle bir açıklama yayınladı.
Açıklama şöyle:

Jîna (Mahsa) Emînî’nin İran’da başörtüsünü uygun takmadığı gerekçesiyle faşist molla rejimine bağlı “Ahlak Polisleri” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafında gözaltına alınarak işkence ile katledilişinin üzerinde bir yıl geçti.

Katliamın ardından Jin Jiyan Azadî şiarı ile İran sokakları kadınlar öncülüğünde direniş alanlarına çevrilirken, tüm dünya kadınları aynı şiarla isyanını birleştirmiştir. Alanlara, meydanlara dökülerek erkek egemen iktidarların kadın düşmanı saldırılarına karşı direniş ve mücadele çağrısını yinelemiştir. Jîna Mahsa Emînî eylemlerinde kamuoyuna yansıyan raporlara göre İran’da 537 kişi yaşamını yitirmiş, 7 kişi ise bu eylemlere katıldığı gerekçesi ile faşist molla rejimi tarafından idam edilmiştir.
Erkek egemen iktidarların cinsiyetçi, milliyetçi, kadın düşmanı politikaları tüm dünyaya sirayet etmiştir. Jîna’yı katleden zihniyet, İpek Er’in katili Musa Orhan’ı serbest bırakan zihniyetten bağımsız değildir. Ülkede kadınlar her gün sokak ortasında katledilirken İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilen, kadınların nafaka hakkına göz diken, karma eğitimi hedef alan, kadınların haklarına ve kazanımlarına saldıran zihniyetten bağımsız değildir.
Tüm bu saldırılar karşısında direniş ve mücadeleyi örgütleyerek sokaklarda Jin Jiyan Azadî diyerek haykıran kadınların isyanı, başta İran olmak üzere tüm erkek egemen rejimlerin korkulu rüyası olmuştur. Jîna eylemleri faşist molla rejiminin meşruiyetinin zeminini sarsmıştır. Kadınlar nezdinde hiçbir meşruiyeti olmayan erkek egemen iktidarlara karşı gün bu isyanı büyütme ve mücadeleyi yükseltme günüdür.

Direniş alanlarını terk etmeyen kadınlar; erkek egemen iktidarların bizim adımıza karar vermesine, giyim, kuşamımıza, özgürlüğümüze, geleceğimize dair bizim adımıza söz kurmasına izin vermeyeceğiz. İran’da kadın öncülüğünde başlayıp evrenselleşen direniş bunun göstergesidir.
Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyada kadına dayatılmak istenilen baskıcı rejime ve onun eril tahakkümüne karşı bir isyandır Jîna Emînî. Bir kez daha İran’dan yükselen ve tüm dünyaya yayılan kadın isyanını selamlıyoruz.

Jîna’nın saç telleri ile bu mücadeleyi öreceğimizin sözünü yineliyoruz!

Jin Jiyan Azadî yaşam felsefemizdir diyoruz!

Yeşil Sol Partisi
Kadın Meclisi

İlginizi Çekebilir

Jina Mahsa Amini’nin ölümünden 1 yıl sonra İranlı kadınlar: Artık istediğim gibi giyiniyorum
Kürt müzisyen İbri’den Jîna Emînî klibi

Öne Çıkanlar