Zana ve Bakırhan ve DEM Partili siyasetçiler Hakkari’ye gitti

GündemPolitika

Kayyım darbesine karşı protesto eylemleri devam ederken DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile Kürt kadın siyasetçi Leyla Zana Hakkari’ye gitti. Adliye binası önünde ise oturma eylemi devam ediyor. 

 Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a, yargılandığı Hakkari 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 yıl 6 ay ceza verildi. Mahkeme ayrıca Akış’ın tutuklanmasına karar verdi. Karar sonrası kentteki protestolar yeniden başladı. Adliye binası önünde ve çevresinde bir araya yüzlerce kişi kararın ardından kent merkezine doğru yürümeye başladı. Bu sırada yüzlerce polis milletvekillerinin bulunduğu grubun önüne kapatarak, yürümelerine izin vermedi. Bunun üzerine kitle ablukayı aşarak kent merkezine doğru yürüdü. Bu sırada birçok milletvekili polisi tarafından darp edilmeye çalışıldı, bazı milletvekilleri ise gözaltına alınmaya çalışıldı. 

 ABLUKA KIRILDI

 Halk ve milletvekilleri kent merkezine girerek cadde boyunca sloganlarla yürüdü. Birçok noktada çatışma yaşanırken, ardından halk ara sokaklara dağılarak polisle çatıştı. Kent adeta ablukaya alınırken, yurttaşlar ise kepenk kapattı. Hakkari Valiliğinin önüne varan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile milletvekilleri burada oturma eylemine başladı.  

 Burada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Saray bütün halka savaş açtı” açıklaması yaptı. Hatimoğulları, Akış’ın Kürt halkının ve Türkiye halklarının onuru olduğunu vurguladı. Hatimoğulları, “Kayyım irade gaspıdır, kayyım darbedir. AKP’nin darbesi tescillenmiştir” dedi.  

 BAKIRHAN VE ZANA KENTTE

 Bu arada DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile siyasetçi Leyla Zana da hastane önünde inerek yürüyerek il binasına gitti. “Hakkari uyuma iradene sahip çık”, “Hakkari Faşizme mezar olacak, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevrede bulunan halk ise alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe dahil oldu. İl binasına geçen halkın kısa bir süre sonra valilik önündeki grupla buluşması bekleniyor. 

Yine kentin tüm sokakları tutulurken, adliye önündeki asker sayısı da arttırıldı. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Tanrıkulu: Kayyım uygulaması, halkın iradesine karşı darbedir
DEM Parti: Hukuku ayaklar altına alan kararları yok hükmündedir

Öne Çıkanlar