Zeydan: Kürtçe için önemli çalışmalarımız olacak

GündemPolitika

‘Zeydan ‘Kürtçe kursları açmak, Kürt gençlerinin dillerini ilerletmelerini sağlamak istiyoruz. Bu çalışmaları başlattık. Ayrıca diğer yandan anaokulları, kreşler de açmak istiyoruz…” dedi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan, Duhok’tan Van’a giden kalabalık bir gazeteci ve iş insanı grubuyla bu sabah bir toplantıda bir araya geldi.

Van ile Kürdistan Bölgesi arasında turizm hareketliğini artırmak ve geliştirmek için başlatılan projeler kapsamında 110 kişilik Duhoklu heyet Van’a gitti.

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsilciliği öncülüğünde kente giden gazeteciler ve iş insanları, Edremit ilçesindeki bir otelde geliş amaçları hakkında bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan da katılarak gazetecilerle bir araya geldi.

Gazeteciler tarafından yoğun ilgi gösterilen Zeydan, Kürdistan Bölgesi’nden gelen misafirleri Van’da ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Zeydan şöyle dedi:

“Öncelikle Güney Kürdistan halkımızı selamlıyorum, hepinize hoş geldiniz diyorum. Biliyorsunuz 31 Mart’tan sonra Büyükşehir Belediyesi’ni kazandık. Büyük bir tahribat olduğunu görüyoruz. Ancak biz kendimize, halkımıza güveniyoruz. Yaralarımızı yavaş yavaş saracağız. Birçok planımız da var, stratejik planlarımız hazırladık. Bunlardan biri de dil üzerine. Biliyorsunuz kayyımlar belediyelere atandığında öncelikle dil kurumlarına saldırdılar. Kültürel çalışmalara, kadın çalışmalarına saldırdılar. Amaçları da dilimizi, kültürümüzü ortadan kaldırmaktı. Bu nedenle biz de istiyoruz ki bir kez daha bu dil kurumlarımızı yeniden kuralım. Kürtçe kursları açmak, Kürt gençlerinin dillerini ilerletmelerini sağlamak istiyoruz. Bu çalışmaları başlattık. Ayrıca diğer yandan anaokulları, kreşler de açmak istiyoruz Allah’ın izniyle. Bunun için de Kürtçe üzerine çalışan öğretmenlerimizi hazırlayacağız. Yani her açıdan yeniden dilimize sahip çıkacağız. Ve biliyoruz ki bütün milletler için dil onların onuru, haysiyetidir. Bizim Kürt halkı için de dilimiz onurumuzdur, sonuna kadar dilimizi savunacağız ve bu çalışmalarımızı da ilerleteceğiz.”

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Fransa: Olimpiyat Oyunları’na saldırı planı engellendi
Münih Kürt Film Günleri 13 Hazira’nda başlıyor

Öne Çıkanlar