Zümrüt: İmralı tecridine karşı 3 bin kişiyle CPT önünde eylem başlatılacak

GenelGündem

KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, İmralı tecridine son verilmesi amacıyla 3 bin kişiyle CPT binası önünde nöbet eylemi başlatacaklarını aktardı. 

 Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 15-19 Nisan tarihleri arasında Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ve Avrupa Konseyi (AK) önünde 3 bin kişiyle 5 günlük oturma eylemi başlatılacak.  

 Zümrüt, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Abdullah Öcalan’ın 25 yıldır tecrit altında tutulması Kürt halkı açısından artık kabul edilebilir bir durum değildir. Burada Avrupa Konseyi’ne görev düştüğünü hatırlatacağız. Bizim burada yapacağımız eylem önemlidir. 3 bin kişiyle CPT’nin önünde 5 günlük bir oturma eylemini gerçekleştireceğiz. Bunu gerçekleştirirken de Avrupa Konseyi ile kimi görüşmeler olacak. Hazırladığımız kimi dosyalar verilecek. Bu dosyaları sunarken İmralı Adası’nda yaşanan hukuksuzluğu, Avrupa Konseyi’nin görmesi ve gerekeni yapması konusunda taleplerimiz olacak. Özellikle Türkiye’nin yapmış olduğu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını istiyoruz. CPT’nin İmralı’da yaşanan işkence sistemine göz yummaması ve derhal İmralı’ya gidip elde ettiği raporları kamuoyuyla paylaşmasını istiyoruz. Bunun tüm altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yapacağımız 5 günlük nöbet vereceğimiz mesaj açısından çok önemlidir….”

 

İlginizi Çekebilir

Siyasilerin Bayram programı belli oldu
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları mazbatalarını aldı

Öne Çıkanlar