17 ülkeden Hamas’a çağrı: Kaybedecek zaman yok

DünyaGündem

Aralarında ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Kolombiya’nın yer aldığı 17 ülkenin lideri, yazılı ortak açıklama ile “Hamas’ı, İsrail’in ilerletmeye hazır olduğu bu öneriyi kabul etmeye ve vatandaşlarımızı salıvermeye çağırıyoruz” çağrıda bulundular

31 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in önerisi olarak duyurduğu 3 aşamalı ateşkes önerisine 17 ülke lideri Hamas’a seslenerek ‘öneriyi kabul etme’ çağrısında bulundular.

ABD, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İspanya, Tayland ve İngiltere liderleri, yaptıkları ortak açıklamada Hamas’ın elinde bulunan esirler arasında kendi vatandaşlarının da yer aldığına işaret etti.

Açıklamada, “Kaybedecek zaman yok. Hamas’ı, İsrail’in ilerletmeye hazır olduğu bu öneriyi kabul etmeye ve vatandaşlarımızı salıvermeye çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Gazze’nin rehabilitasyonunu, İsrail ve Filistinliler için güvenlik garantilerini, kalıcı barış ve iki devletli çözüm için imkanları da beraberinde getireceğine vurgu yapıldığı açıklamada, “Savaşı sona erdirmenin zamanı geldi. Bu anlaşma da gerekli başlangıç noktasıdır.” ifadelerine yer verildi.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Süleymancılar yurdunda çocuk istismarı: İmama 28 yıl hapis cezası
Avrupa Merkez Bankası’ndan 5 yıl sonra bir ilk

Öne Çıkanlar