Süleymancılar yurdunda çocuk istismarı: İmama 28 yıl hapis cezası

Ümraniye’de Süleymancılara ait yurtta yatılı kalan 11 yaşındaki çocuğa nitelikli cinsel istismarda bulunan sanık indirim uygulanmaksızın 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Ümraniye’de bulunan Süleymancılara ait Özel Osmangazi Arifiye Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda 11 yaşında bir çocuk imam tarafından cinsel istismara uğradı. Sanık, dün görülen karar duruşmasında nitelikli cinsel istismar sebebiyle 28 yıl hapis cezası aldı.

SOL Haber’in aktardığına göre; Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin yaptığı açıklamada “Aile olayı ihbar ettiğinde tarikat, aileyi önce baskı altına almaya çalışmış, dosyanın kapatılması için uğraşmıştı. Başaramadılar. Bugün mutlu olsak da biliyoruz ki tarikat ve cemaatler kapatılmadığı sürece çocuklar güvende değil” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Valiliği yurt müdürünü açığa alıp yurdu mühürlemişti. Ancak yurdun resmi olarak kapatılmasına rağmen halen faaliyetini sürdürdüğü, yurtta kalan çocuklar olduğu ortaya çıkmıştı.

“KAPATILMASI İÇİN DİLEKÇELERİMİZİ VERDİK”

Karar duruşmasının ardından Kadın Dayanışma Komiteleri (KDK) adına konuşan Neriman Keske, “Pazartesi günü de bu yurdun resmi olarak kapatılmış olmasına rağmen hâlâ giriş çıkışların olduğu, aktif bir şekilde kapıların açık olduğunu tespit ettiğimiz için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yurdun tamamen kapatılması aynı zamanda bu yurdun hemen yanında aynı tarikat tarafından aynı yönetim kadrosuyla işletilen liseli öğrencilerin kaldığı bir diğer yurdun da kapatılması için dilekçelerimizi verdik” açıklamasını yaptı.

Keske, suçun arkasında sadece yargılanan kişinin olmadığını söyleyerek şunları ekledi:

“Tarikatların sivil toplum kuruluşları olduğunu iddia eden ve semirmeleri için alan açan iktidar, aileleri, çocukları bu yurtlara mahkum eden düzenle hiçbir kavgası olmayan muhalefet de suçlu. O yüzden bu örgütlü karanlığın karşısında durabilecek tek gücün örgütlü bir halk olduğunu düşünüyoruz ve tüm yurttaşlarımızı bu mücadelenin parçası olmaya çağırıyoruz.”

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği’nin adına konuşan avukat Arzu Topuz, müvekkillerinin 2023 yılının ilk yarısı boyunca zincirleme ve nitelikli şekilde cinsel istismara uğradığını dile getirdi. Topuz yargılamanın her bir safhasında çocukların maruz ve mecbur bırakıldığı gericiliğin gözler önüne serildiğini dile getirdi.

Topuz’un verdiği bilgiler şöyle:

“Sanık 4-5 yıldır bu yurtta aktif olarak çalışan, çocukların bakım ve gözetimiyle ilgilenen, geceleri yurtta kalan bir görevliydi. Bu sanık yurda alınırken de bulunduğu süreçte de eylemleri ve sicili hiçbir şekilde sorgulanmadı. Bu sorgulamayı kimin yapacağı da meçhul. Yönetim kadroları eğitim verme konusunda hiç eğitim almayan insanlar. Yargılamanın başından beri tek suçlunun sanık olmadığını söylüyoruz. İstismara uğrayan çocuğun ailesi, istismarı ihbar edeceği dönem kurum tarafından baskıya maruz kaldı. Bu 28 yıllık ceza yaşadığı şeyi ailesine anlatıp suçun soruşturulmasını sağlayan 11 yaşındaki cesur bir çocuğun, bütün baskılara ve yalnızlaştırılmalara rağmen hukuki süreci bu aşamaya getirmiş bir anne ve babanın, bu meseleyi başından itibaren takip eden ‘çocukları bu karanlığa teslim etmiyoruz’ diyen bizlerin ve bu mücadeleye omuz veren dostlarımızın kazanımıdır.”

“BANA İFTİRA ATIYOR”
Soruşturma ve yargılama sürecinde savunması alınan Sığın ise suçlamaları reddetti.

Sığın, “Benim Y. ile diyalogum sadece bazen odamdaki bilgisayarımı, şarj kablomu getirmesini rica etmekten ibaret. Y.’nin grubu bazen geceleri kâğıttan top yaparak oynarlardı. Ben de grup hocasına durumu bildirirdim. Hocası da Y.’ye ceza verirdi. Bundan dolayı bana iftira atmış olabileceğini düşünüyorum” dedi.

“YATAĞIMDAN KALDIRIP TECAVÜZ EDİYORDU”
Pedagog eşliğinde ifadesi alınan Y.Y. ise, “Kuran kursuna gidiyordum. O hoca bana tecavüz etti. O nedenle buradayım. Bu kursa ilkokul 4. sınıfa giderken başladım. Hoca beni gece yatağımdan kaldırıp tecavüz ediyordu. Canım yanıyordu” diye konuştu.

Y. Y.’nin arkadaşları da tanık olarak ifade vererek yaşanan korkunç dehşeti anlattı.

 

İlginizi Çekebilir

İran: Kürt imama verilen idam cezası onandı
17 ülkeden Hamas’a çağrı: Kaybedecek zaman yok

Öne Çıkanlar