AB yetkililerinin Reisi için yayımladıkları taziye mesajları tepki topladı

DünyaGündem

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan başta olmak üzere helikopter kazasında ölenlerle ilgili Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in İran’a gönderdiği taziye mesajı bazı Avrupalı siyasetçiler tarafından eleştirildi. 

AB Konsey Başkanı Michel X hesabından şu taziye mesajını paylaşmıştı:

 “AB, Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ve heyetlerinin diğer üyeleri ile mürettebatın bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla en içten taziyelerini sunar.”

Kısa bir süre sonra Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell dee, “trajik helikopter kazası nedeniyle Avrupa Birliği’nin taziyelerini sunduğunu” belirten bir açıklama yayınladı.

Ancak bu her iki açıklamaya tepkiler gecikmedi. 

İsveç Avrupa Parlamentosu üyesi David Legge “X”teki paylaşımında kınamada bulunarak, “İran’daki cesur kadınların ve özgürlük savaşçılarının gözlerine bakabilir misiniz (…) Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

Eski Belçika Dışişleri Bakanı Theo Franken ise “Acımasız bir kasabın ölümü nedeniyle Avrupa’nın başsağlığı dilemesini kınıyorum” açıklaması yaptı.

Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders ise Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in X platformundaki paylaşımına, “benim adıma değil” diyerek yanıt verdi. 

Ekim ayında yapılan parlamento seçimlerini kazanan Wilders, tartışmalı fikirleri, İslam ve Müslümanlara karşı açık nefreti ile tanınıyor.

Avrupa Birliği pazar günü, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu ve ülkenin batısında düşen helikopterin bulunması için İran’a yardımcı olmak amacıyla haritalama sistemini devreye sokmuştu.

İlginizi Çekebilir

Mazlum Kobani’den Reisi için taziye mesajı
BBC: İsrail hastanesinde Filistinli hastalar zincirlendi ve gözleri bağlandı

Öne Çıkanlar