BBC: İsrail hastanesinde Filistinli hastalar zincirlendi ve gözleri bağlandı

BBC’nin Ortadoğu muhabiri Lucy Williamson İsrail hastanelerinde Filistinli hastalara yapılan insanlık dışı davranışı açığa çıkaran bir habere imza attı. 

Williamson  geçtiği haberde Haberde İsrail hastanelerinde Gazze’deki Filistinli tutukluların hastanede insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını yazdı.  

İsrail’deki sağlık çalışanları BBC’ye, Gazze’deki Filistinli tutukluların rutin olarak hastane yataklarında zincirlenmiş, gözlerinin bağlı, bazen çıplak tutulduğunu ve bebek bezi giymeye zorlandıklarını söyledi; bir doktor bunun “işkence” anlamına geldiğini söyledi.

İsmini açıklamayan bir kişi ise bir askeri hastanede prosedürlerin nasıl “rutin olarak” ağrı kesici kullanılmadan yapıldığını ve bunun tutuklulara “kabul edilemez miktarda acıya” neden olduğunu anlattı.

Başka bir kişi bir devlet hastanesinde Gazze’de tutuklu bulunan bir kişiye uygulanan tıbbi prosedür sırasında ağrı kesicilerin “seçici olarak” ve “çok sınırlı bir şekilde” kullanıldığını söyledi.

Ayrıca, devlet hastanelerinin onları nakletme ve tedavi etme konusundaki isteksizliği nedeniyle, derme çatma askeri tesislerde tutulan kritik hastaların uygun tedaviden mahrum bırakıldığını da söyledi.

İsrail ordusu tarafından sorgulanmak üzere Gazze’den götürülen ve daha sonra serbest bırakılan bir tutuklu, BBC’ye enfeksiyon kapmış bir yaranın tedavisine izin verilmediği için bacağının kesilmesi gerektiğini söyledi.

İddiaların merkezinde yer alan askeri hastanede çalışan kıdemli bir doktor, amputasyonların doğrudan oradaki koşulların sonucu olduğunu reddetti ancak gardiyanlar tarafından kullanılan pranga ve diğer kısıtlamaları “insanlık dışı olduğunu” söyledi. 

İsrail ordusunun tesisteki tutuklulara “uygun ve dikkatli” davranıldığını da belirti. 

BBC’nin görüştüğü iki görgü tanığının her ikisi de tutukluların tıbbi tedavisini değerlendirecek pozisyondaydı. Her ikisi de konunun meslektaşları arasındaki hassasiyeti nedeniyle isminin gizli kalmasını istedi.

Onların ifadeleri , İsrail’deki İnsan Hakları Doktorları tarafından Şubat ayında yayınlanan ve İsrail’in sivil ve askeri hapishanelerinin “bir cezalandırma ve intikam aygıtı” haline geldiğini dile getiren raporlada destekleniyor

Görgü tanıkları Filistinli tutukluların rutin olarak hastane yataklarına zincirlendiğini ve bebek bezi giymeye zorlandıklarını söyledi.

Hasta ve yaralı tutukluların tedavisine ilişkin endişeler, güney İsrail’deki Sde Teiman askeri üssündeki askeri sahra hastanesinde yoğunlaştı.

Sahra hastanesi, Hamas saldırılarının ardından İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle Gazzeli tutukluları tedavi etmek için kuruldu; bazı kamu hastaneleri ve personel, Hamas saldırılarının olduğu gün yakalanan savaşçıları tedavi etme konusunda isteksiz olduklarını ifade etti.

O tarihten bu yana İsrail güçleri Gazze’den çok sayıda insanı tutukladı ve sorgulanmak üzere Sde Teiman gibi üslere götürdü. Hamas adına savaştığından şüphelenilen kişiler İsrail tarafından gözaltına alınıyor, pek çoğu ise herhangi bir suçlama olmaksızın Gazze’de bırakılıyor.

Ordu, elindeki tutukluların ayrıntılarını yayınlamıyor.

Sde Teiman hastanesindeki hastaların tedavisinden sorumlu bazı doktorlara göre, hastalar gözleri bağlı ve el, akyaları yataklarına zincirlenmiş halde tutuluyor.

Ayrıca tuvaleti kullanmak yerine bebek bezi giymeleri için zorlanıyorlar. 

İsrail ordusu buna yanıt olarak, Sde Teiman hastanesindeki tutukluların kelepçelenmesinin “bireysel ve günlük olarak incelendiğini ve güvenlik riskinin gerektirdiği durumlarda uygulandığını” söyledi.

Bebek bezlerinin “yalnızca hareketlerinin sınırlı olduğu tıbbi prosedürlere tabi tutulan tutuklular için” kullanıldığı belirtildi.

Ancak tesisin kıdemli anestezi uzmanı Yoel Donchin’in de aralarında bulunduğu tanıklar, hastane koğuşunda hem bebek bezi hem de kelepçe kullanımının suç olduğunu söylüyor.

“Ordu, hastayı bir bebek gibi %100 bağımlı hale getiriyor” dedi. “Kelepçelisiniz, bebek beziniz var, suya ihtiyacınız var, her şeye ihtiyacınız var; bu insanlıktan çıkmadır”.

Dr Donchin, bağlama ihtiyacı konusunda bireysel bir değerlendirme yapılmadığını ve yürüyemeyen hastaların bile (örneğin bacakları kesilmiş olanlar) yatağa kelepçelendiğini söyledi. Uygulamayı “aptalca” olarak nitelendirdi.

Gazze savaşının ilk haftalarında tesisteki iki görgü tanığı bize, oradaki hastaların battaniyelerin altında çıplak tutulduğunu anlattı.

Koşullar hakkında bilgi sahibi bir doktor, yataklara uzun süreli kelepçelemenin “büyük acılara, korkunç acılara” yol açacağını söyleyerek, bunu “işkence” olarak tanımladı ve hastaların birkaç saat sonra ağrı hissetmeye başlayacağını söyledi.

Kıdemli anestezi uzmanı Yoel Donchin, yürüyemeyenlerin bile yataklarına kelepçelendiğini söylüyor

Geçtiğimiz ay, İsrail’in günlük Haaretz gazetesi, Sde Teiman tesisindeki bir doktorun, kelepçe yaralanmaları nedeniyle iki mahkumun bacaklarının kesildiği yönündeki iddialarını yayınladı.

Gazete, iddiaların doktorun bakanlara ve başsavcıya gönderdiği özel bir mektupta ileri sürüldüğünü ve söz konusu ampütasyonların “maalesef rutin bir olay” olarak tanımlandığını belirtti.

BBC bu iddiayı bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı.

Dr Donchin, amputasyonların kelepçelemenin doğrudan sonucu olmadığını ve enfeksiyon, diyabet veya kan damarlarındaki sorunlar gibi başka faktörleri de kapsadığını söyledi.

Ülkenin Tıbbi Etik Kurulu başkanı Yossi Walfisch, tesisi ziyaret ettikten sonra, tüm hastaların kelepçelenmeden tedavi edilme hakkına sahip olduğunu, ancak personelin güvenliğinin diğer etik hususlardan daha önemli olduğunu söyledi.

Yayınlanan bir mektubunda, “Teröristlere uygun tıbbi tedavi uygulanıyor” dedi  “kısıtlamaları minimumda tutmak ve tedavi eden personelin güvenliğini sağlamakta önemlidir ” dedi.

Dr Donchin, Sde Teiman askeri hastanesindeki sağlık personelinin şikayetlerinin kelepçelerin gevşetilmesi de dahil olmak üzere değişikliklere yol açtığını söyledi. Kendisi, herhangi bir cerrahi işlem öncesinde gardiyanların kısıtlamaları kaldırması konusunda ısrar ettiğini söyledi.

“Orada çalışmak hoş değil. Yatakta kelepçeli birini tedavi etmenin etik kurallara aykırı olduğunu biliyorum. Peki alternatif nedir? Ölmelerine izin vermek daha mı iyi? Öyle düşünmüyorum.”

Ekim ayında, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarından kısa bir süre sonra Sde Teiman sahra hastanesinde çalışan bir görgü tanığı, hastalara anestezi de dahil olmak üzere yetersiz miktarda ağrı kesici verildiğini anlattı.

Bir keresinde bir doktorun, yaşlı bir hastaya yakın zamanda enfeksiyon kapmış bir amputasyon yarasını açarken ağrı kesici verilmesi talebini reddettiğini söyledi.

“Hasta acıdan titremeye başladı, ben de durdum ve ‘Devam edemeyiz, ona ağrı kesici vermen lazım’ dedim” dedi.

Başka bir olayda, Hamas savaşçısı olduğundan şüphelenilen biri kendisinden, tekrarlanan ameliyatlar sırasında morfin ve anestezik düzeylerini artırmak için ameliyat ekibine müdahale etmesini istedi.

İsrail ordusu ise bu iddialara yanıt olarak tutuklulara yönelik şiddetin “kesinlikle yasaklandığını” ve kendilerinden beklenen davranışlar konusunda güçlerine düzenli olarak brifing verdiğini iddia ediyor.  Şiddet veya aşağılamaya ilişkin her türlü somut ayrıntının inceleneceği belirtşyor.

Diğer bir görgü tanığı Sde Teiman’daki devlet hastanelerine kadar uzanan sorunun yalnızca bir parçası olduğunu söyledi. BBC olarak kimliğini korumak için ona “Yoni” adını verdik. 

7 Ekim saldırılarını takip eden günlerde İsrail’in güneyindeki hastanelerin, genellikle aynı acil servislerde hem yaralı savaşçıları hem de yaralı mağdurları tedavi etme zorluğuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Hamas’a bağlı silahlı kişiler, Gazze sınırındaki İsrail topluluklarına saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250 kişiyi de kaçırdı.

Yoni, “Atmosfer son derece duygusaldı” dedi. “Hastaneler hem psikolojik hem de kapasite açısından tamamen dolup taştı.”

“Gazzeli tutuklulara ağrı kesici verilmesi gerekip gerekmediğini personelin tartıştığını duyduğum durumlar oldu. Veya tedaviyi cezaya dönüştürebilecek bazı prosedürleri gerçekleştirme yolları” konuşuldu. 

BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ağrı kesicilerin bir işlem sırasında seçici olarak, çok sınırlı bir şekilde kullanıldığı bir vakaya dair bilgim var” dedi.

“Hastaya ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Yani birinin, kesikler bile içeren, invaziv bir prosedür geçirdiğini, bunu bilmediğini ve gözlerinin bağlı olduğunu bir araya getirirseniz, o zaman tedavi ile saldırı arasındaki çizgi incelir.”

Bu iddialara Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt istedik ama onlar bizi İsrail Savunma Kuvvetleri’ne yönlendirdiler.

Yoni ayrıca, Sde Teiman sahra hastanesinin ağır yaralı hastaları tedavi edecek donanıma sahip olmadığını, ancak savaşın ilk aylarında orada tutulan bazı kişilerin göğüs ve karın bölgelerinde yeni kurşun yaraları bulunduğunu söyledi.

Khan Youis’ten 43 yaşındaki taksi şoförü Sufian Abu Salah, İsrail ordusunun baskınlarında gözaltına alınan ve sorgulanmak üzere askeri üsse götürülen düzinelerce kişiden biriydi.

Askerlerin yolculuk sırasında ve üsse vardıklarında şiddetli dayak attıklarını, burada ayağındaki küçük bir yara nedeniyle tedavisinin reddedildiğini ve daha sonra enfeksiyon kaptığını söyledi.

BBC’ye “Bacağım enfeksiyon kaptı ve maviye döndü ve sünger kadar yumuşak oldu” dedi.

Bir hafta sonra gardiyanların onu hastaneye götürdüğünü ve yolda yaralı bacağına vurduğunu söyledi. BBC’ye yarasını temizlemek için yapılan iki ameliyatın işe yaramadığını söyledi.

“Daha sonra beni bir devlet hastanesine götürdüler ve orada doktor bana iki seçenek sundu: bacağım ya da hayatım.”

Hayatını seçti. Bacağını kestikten sonra askeri üsse geri gönderildi ve daha sonra Gazze’ye geri bırakıldı.

“Bu dönem hem zihinsel hem de fiziksel bir işkenceydi. Tarif edemem. İki bacağımla alıkonuldum, artık tek bacağım var.”

İsrail ordusu Sufian’a uygulanan muameleyle ilgili spesifik iddialara yanıt vermedi ancak tutuklanması veya gözaltına alınması sırasında kendisine yönelik şiddet iddialarının “bilinmediğini ve inceleneceğini” söyledi.

/BBC Word/

İlginizi Çekebilir

AB yetkililerinin Reisi için yayımladıkları taziye mesajları tepki topladı
Jina Mahsa Amini: İran’da kadın direnişinin sembolü

Öne Çıkanlar