ABD’nin nükleer denizaltısı da Guantanamo’da

DünyaGündem

Rus savaş gemilerinin Karayipler’de planlanan bir tatbikat için Küba’ya gitmesinin ardından ABD Donanması’na ait nükleer denizaltı Guantanamo Körfezi’ne ulaştı.

ABD Güney Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada denizaltının “rutin liman ziyareti” kapsamında bölgede olduğu ve geminin yeriyle geçiş güzergahının önceden planlandığı belirtildi.

Nükleer enerjiyle çalışan saldırı denizaltısı USS Helena Rusya’ya ait fırkateyn, nükleer denizaltı, petrol tanker ve bir kurtarma gemisinden oluşan filonun Havana Körfezi’ne geçmesinden bir gün sonra Guantanamo Üssü yakınlarına geldi. Bu bölge, ABD Güney Komutanlığı’nın sorumluluk alanında.

ABD gemileri ve keşif uçakları Rus gemilerini izliyor

Aralarında USS Truxton ve USS Donald Cook’un da olduğu destroyerlerin yanısıra, ABD ve Kanada’ya ait keşif uçakları da Rus gemilerini bölgede takip ediyor.

Rus donanmasının önceki dönemlerde de Küba’ya geldiğini hatırlatan Biden yönetimi yetkilileri, tatbikatların ABD’ye doğrudan tehdit olmadığını söylemekle birlikte, gemilerin dikkatli şekilde izlendiğini söylüyor.

Ruslar ve Küba Soğuk Savaş dönemi müttefikleri. O dönem Sovyetler Birliği’nin önemli bir müttefiki olan Havana, 1962 Küba Füze Krizi sırasında kısa bir süreliğine nükleer füzelere ev sahipliği yapmıştı.

Rus filosunun Küba’ya gelmesi, Başkan Joe Biden’ın Ukrayna’ya Rus saldırısı altındaki Harkiv yakınlarında Amerikan silahlarını kullanma izni vermesinin ardına rastladı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Biden yönetiminin bu adımının ardından, Rus ordusunun başka bölgelerde asimetrik adımlar atabileceği tehdidinde bulunmuştu.

“Gemilerin nükleer silah taşımadığı değerlendiriliyor”

Rus filosunda nükleer enerjiyle çalışan denizaltı olsa da Biden yönetiminden üst düzey bir yetkiliye göre, ABD istihbaratı hiçbir geminin nükleer silah taşımadığını değerlendiriyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus donanmasının önceki dönemlerde Küba’ya geldiğini söylemiş; “Yakından ve dikkatli şekilde izlediğimiz bir şey” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Rus gemilerinin Küba’ya uğramasının rutin bir donanma ziyareti olduğunu söylemekle birlikte, Washington’un Ukrayna’ya desteği ve NATO müttefiklerine destek amaçlı tatbikat faaliyetleri sebebiyle, Rusya’nın askeri tatbikatlarının arttığına da dikkat çekmişti.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Almanya’da üç kişiyi bıçaklayan saldırgan polis tarafından öldürüldü
Şırnak Cezaevi’ndeki tutsaklar: Çok ciddi tecrit altındayız

Öne Çıkanlar