Şırnak Cezaevi’ndeki tutsaklar: Çok ciddi tecrit altındayız

Cezaevlerinde tutsaklara dönük keyfi uygulamalar ve hak gaspları artarak devam ediyor. Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevindeki politik tutsaklar avukatları aracılığıyla hak ihlallerine maruz kaldıklarını aktardı.

Tutsaklardan Ahmet Üstün, aktarımlarında “Revirde ‘ayakkabınızı çıkartın içine bakacağız’ diye dayatmada bulunuyorlar. Kabul etmedim. Bunun üzerine disiplin cezası verildi ve hastaneye götürülmüyorum” ifadelerini kullandı.

Sıcak su verilmiyor  

Hasta tutsak olan Yıldırım Han, yemeklerin kötü olduğunu ve kendilerine sıcak su verilmediği ifade etti. Han, “Sıcak su hiçbir şekilde verilmiyor. Gardiyanlar keyfi olarak bize disiplin cezası kesiyorlar. Çok ciddi bir tecrit altındayız. Bu uygulamaların son bulmasını istiyoruz” dedi.

‘Mektuplarımıza el koyuluyor’ 

Tutsaklarsan Uğur Temel, mektuplarına el konulduğunu kaydetti. Temel, “Koğuşumuza her seferinde baskın yapılıyor. Yapılan son baskında yastık kılıflarımıza, seccade ve battaniyeye el konuluyor. Cezaevinde sıcak su sorunu var. Haftada sadece 2 defa veriliyor. O da Salı ve Cuma günleri 20’şer dakikalığına duş alabiliyoruz. Gardiyanların üzerimizde çok ciddi bir baskısı var. Bize gelen mektuplara el koyarak yırtıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Düşman muamelesi var’ 

Avukat Fadıl Tay, tutsakların her eşyasına el konulduğuna işaret ederek, “Tutukluların bu uygulamaya karşı ciddi bir tepkisi var. Ancak bu tepkiye karşı da çok ciddi bir düşman muamelesi var. Yaptığımız görüşmede bütün eşyalarına ve özel eşyalarına el konulduğunu aktardılar. Cezaevinde ciddi bir hak ihlalinin olduğunu gözlemledik” dedi.

/MA/

İlginizi Çekebilir

ABD’nin nükleer denizaltısı da Guantanamo’da
WFP: Gazze’de su ve sanitasyon felaketi yaşanıyor

Öne Çıkanlar