WFP: Gazze’de su ve sanitasyon felaketi yaşanıyor

DünyaGündem

Hamas ve İsrail arasındaki savaş devam ederken, Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) üst düzey bir yetkili Gazze’nin güneyinde bir “su ve sanitasyon felaketi” yaşandığını söyledi.

Dünya Gıda Programı İcra Direktör Yardımcısı Carl Skau cuma günü X hesabından yaptığı açıklamada, ajansın asıl endişesinin Refah kentinden yüz binlerce Filistinlinin yerinden edildiği güneye yönelik olduğunu belirtti.

“Burada gerçekten bir su ve sanitasyon felaketi yaşıyoruz. İnsanlar sokaklarda, sahilde, en iyi ihtimalle bir barınakta kamp kuruyor,” diyen Skau, bölgede “kanalizasyon nehirleri” oluştuğunu ifade etti.

Skau ayrıca, WFP yardımı taşıyan kamyonların Gazze’deki sınır kapılarından geçmeyi beklerken sıkışıp kaldığını söyledi.

“Günde beş ila sekiz saat arasında farklı kontrol noktalarında sıkışıp kalıyoruz,” diyen Skau, “Burası şu anda devam eden bir askeri operasyonun olduğu bir bölge ve güvenli bir şekilde hareket edebilmek için izinlere ihtiyacımız var,” diye ekledi.

Skau’nun açıklaması, BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) konvoylarından birinin gerekli tüm belgelere sahip olmasına rağmen kuzey Gazze’ye girişine izin verilmediğini açıkladığı gün geldi.

Gazze’deki Filistinliler, aylardır devam eden savaşın gıda, ilaç ve diğer malzeme akışını büyük ölçüde kesmesi nedeniyle yaygın bir açlıkla karşı karşıya.

BM kuruluşları Gazze’de bir milyondan fazla insanın Temmuz ortasına kadar en yüksek düzeyde açlık yaşayabileceği konusunda uyarıyor.

Öte yandan, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin bir kez daha çıkmaza girmesinin ardından Washington’dan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) desteklediği bir önerinin her iki tarafça da tam olarak benimsenmemesi nedeniyle yakın gelecekte bir anlaşma beklenmediği ifade edildi.

Dünyadaki güncel çatışmaların ana gündem maddesi olduğu İtalya’daki G7 zirvesinde konuşan ABD Başkanı Joe Biden ise “umudunu kaybetmediğini” söyledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı devam ederken, Hamas bu hafta ABD destekli barış önerisinde kalıcı bir ateşkes ve İsrail askerlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini sağlayacak değişiklikler önermişti.

Biden’ın önerisi söz konusu hükümleri içerse de Hamas İsrail’in bunları uygulama konusundaki kararlılığına şüpheyle yaklaştığını ifade etmişti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Hamas’a karşı geçtiğimiz Ekim ayında başlattığı savaşta 37,260’dan fazla kişi hayatını kaybetti.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Şırnak Cezaevi’ndeki tutsaklar: Çok ciddi tecrit altındayız
G7 ülkeleri Putin’in Ukrayna’da ateşkesle ilgili önerisini ciddi bulmadı

Öne Çıkanlar