AF Örgütü: Tahir Elçi cinayeti çıkan karar adalete ağır bir darbedir

 Uluslararası AF Örgütü (Amnesty International) Tahir Elçi cinayeti davasında verilen kararla ilgili bir açıklama yaptı. ”Tahir Elçi cinayeti davasında yargılanan üç polis memurunun beraat ettirilmesi adalete ağır bir darbedir” başlıklı açıklama şöyle:

”Önde gelen insan hakları avukatı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin davanın bugün görülen karar duruşmasında üç polis memuru ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan beraat ettirildi. Konu hakkında bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Direktör Yardımcısı Dinushika Dissanayake şunları kaydetti:

“Tahir Elçi’nin güpegündüz öldürülmesinden neredeyse dokuz yıl sonra bugün açıklanan karar, ailesine ve daha geniş anlamda Türkiye’deki insan hakları topluluğuna ağır bir darbedir.”

“Karar, yetkililerin Elçi cinayetine ilişkin kapsamlı, hızlı, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürütmekteki vahim başarısızlığını daha da net bir biçimde ortaya koydu. Bu başarısızlık, sorumluların adaletten kaçmasını mümkün kılmıştır” diyen Dissanayake sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Tahir Elçi’nin hayatının, tam da sona erdirmek için mücadele ettiği şiddet yüzünden yarıda kesilmesi ve öldürülmesine ilişkin davada adaletin, tüm hayatını ortadan kaldırmaya adadığı yaygın cezasızlık sonucu sağlanmaması tatsız bir ironidir. Yetkililerin cinayetin sorumlularından hesap sorma başarısızlığı Elçi’nin sevenlerinin kalbinde bir diken ve Türkiye’nin adalet sistemi üzerinde kara bir lekedir.”

Öldürüldüğü tarihte Diyarbakır Baro Başkanı olan Tahir Elçi, insan hakları ihlalleri mağdurlarının adalete erişimine yardım etmek için çalıştı, şiddetin son bulması ve Kürt halkının haklarına saygı gösterilmesi için mücadele etti.

28 Kasım 2015’te, Diyarbakır’da bir basın açıklaması yaptıktan kısa bir süre sonra başından vuruldu. Cinayete ilişkin kusurlu bir kovuşturma yürütüldü.

Araştırma kuruluşu Forensic Architecture’ın hazırladığı 2019 tarihli bir rapor, Tahir Elçi’nin büyük ihtimalle orada bulunan üç polis memurundan biri tarafından öldürüldüğü sonucuna vardı. Rapor ve dijital modellemeyle oluşturulan videoya buradan erişilebilir. Üç polis memurunun ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan yargılanmasına ilişkin iddianame ancak bu araştırmadan sonra, Mart 2020’de kabul edildi.

İlginizi Çekebilir

İdris Baluken’e yeni dava: 9 yıl hapsi istendi
NATO, Ukrayna’ya askeri yardım koordinasyonuna liderlik edecek

Öne Çıkanlar