İdris Baluken’e yeni dava: 9 yıl hapsi istendi

Geçtiğimiz Nisan ayında tahliye olan HDP’nin önceki dönem Grup Başkanvekili İdris Baluken’e 2016’da yaptığı konuşmalar nedeniyle 9 yıl hapis cezası istendi.

2016 yılının şubat ayında Mardin’de, haziran ayında  Diyarbakır’da, nisan ayında Adıyaman’da, ağustos ayında Batman’da, ekim ayında  Diyarbakır’da çeşitli etkinlik ve basın açıklamalarında yaptığı çeşitli konuşmalardan yargılanan Baluken’in ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini ve hükümetini alenen aşağılama’, ve ‘Emniyet teşkilatını aşağılama’ ile ”Türk Milletini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini aşağılama’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle ‘suç’  işlediği iddia edildi.

Dosyaya ilişkin mütalaasını sunan savcılık, Baluken’in 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Duruşma 23 Ekim 2024’e ertelendi.

Baluken’in avukatı Reyhan Yalçındağ, söz konusu konuşmaların hepsinin Baluken’in milletvekilliği ve Grup Başkanvekili olduğu dönemde yapıldığını ve anayasanın yasama sorumsuzluğu maddesi gereği hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yalçındağ, Anayasa’daki mutlak dokunulmazlık hükmü gereğince Baluken hakkında ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesi gerektiğini ifade etti.

/Kaynak:Ekspres/

İlginizi Çekebilir

Arjantin’de Milei hükümeti karşıtı protestolarda 40 kişi yaralandı
AF Örgütü: Tahir Elçi cinayeti çıkan karar adalete ağır bir darbedir

Öne Çıkanlar