AP seçimlerinin ardından Euro değer kaybetti

EkonomiGündem

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro dün tamamlanan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

BBC’de yer alan habere göre piyasaların ilk açıldığı Asya’da Euro, Amerikan dolarına karşı yüzde 0,3 değer kaybederek 1,0764 seviyesine geriledi.

Avrupa Parlamentosu’nda sağ partilerin büyük bir zafer elde etmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un erken seçim kararı açıklamasının ardından Euro’nun gerilediği görüldü.

Sandık çıkış anketlerine göre Avrupa Parlamentosu’nda aşırı sağdaki Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik’in (RN) birinci gelmesi, Macron’un riskli bir karar alarak parlamentoyu feshetmesine yol açtı.

Reuters haber ajansına konuşan Almanya merkezli yatırım bankası Berenberg’den baş ekonomist Holger Schmieding, Macron’un seçmi kaybetmesi durumunda ulusal politikalarda söz söyleme hakkının kalmayacağını, bunun da piyasalar için kötü haber olduğunu dile getirdi.

Singapur Bankası’ndan baş ekonomist Mansoor Mohi-Uddin ise, “Fransa’daki erken seçimlerde aşırı sağın kazanması yakın vadede Euro’nun baskı altında kalmasına yol açar” dedi.

Avrupa piyasaları açıldığında hükümet tahvillerinin ve hisse senedi piyasalarının nasıl bir seyir izlediği risk algısına dair fikir verecek.

Euro bölgesine karşı tepkili bir politika izleyen partilerin seçimlerde büyük kazanımlar elde etmesi, birlikteki politikaların nasıl oluşturulacağına dair soru işaretleri yarattı.

Her ne kadar analistler, Fransa’nın 30 Haziran’da erken seçime gidecek olmasının piyasalar için bir belirsizlik olduğunu vurgulasa da çoğu zaman Avrupa Parlamentosu seçimlerinin iç politikada yansımasının olmadığına dikkati çekiyor.

Bunun sebepleri arasında farklı seçim sistemleri ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin protesto oylarını daha çok toplaması gösteriliyor.

Avrupa Merkez Bankası, geçen hafta son beş yıldır ilk defa faiz düşürdü. Euro ise dolara karşı bu yılın başından beri yüzde 2,5 değer kaybetti.

Bu Amerikan ekonomisinin soğumasına neden olsa da Fed yetkililerinden gelen açıklamalar bir süre daha faizi yüksek tutmak yönünde.

Bu haftaki kararın en önemli tarafı, yetkililerin yılın geri kalanına dair faiz seviyesi öngörülerini öğrenmek olacak.

Fed’in ilk faiz indirimine Eylül ayından önce gitmesi beklenmiyor.

Analistlerin bu yıl gerçekleşecek faiz indirimi tahminleri 0 ve 3 arasında değişiyor.

/BBC/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Halepçe’de yangın: 300 hayvan telef oldu
Von der Leyen: Seçimler merkeze büyük sorumluluk düştüğünü gösteriyor

Öne Çıkanlar