Apple, ChatGPT’yi cihazlarına getiriyor: Musk’tan karşı hamle

GündemTeknoloji

Apple’nin yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi cihazlarına entegre edeceğini açıklamasına misilleme Elon Musk’tan geldi.  Musk ‘’bunun kabul edilemez bir girişim olduğunu belirterek Apple’ye ait ürünleri kendi şirketlerinde yasaklayabileceğini açıkladı.   

Apple, uzun zamandır beklenen yapay zeka stratejisini Pazartesi günü düzenlenen geliştiriciler konferansında açıkladı. Buna göre şirket geliştirdiği yapay zeka teknolojisini Siri’ye getirmeyi ve OpenAI’ın yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi cihazlarına entegre etmeyi planlıyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da dahil olduğu iki saat süren sunumda Siri’nin nasıl mesajlar, e-postalar, takvim ve diğer uygulamalar ile iletişimde olacağı gösterildi. Siri, e-posta yazabilecek ve duruma göre yazının tonunu değiştirebilecek.

Kişiselleştirilmiş yapay zeka teknolojisini geliştiren bu birime Apple Intelligence adı veriliyor.

Ancak yatırımcıların, Microsoft’un lideri olduğu yapay zeka teknolojisinde Apple’ın daha sağlam adımlar atmasına yönelik beklentisi, Apple hisselerinin yüzde 2 düşmesine yol açtı.

Teknoloji alanında bir araştırma şirketi olan Forrester’dan analist Dipanjan Chatterjee, Reuters’a yaptığı açıklamada, Apple Intelligence’ın kullanıcılarını küçük ama anlamlı bir şekilde memnun ettiğini, ancak rakiplerinin seviyesine çıkamadığını söyledi.

Öte yandan Elon Musk, Apple’ın OpenAI hamlesini ‘kabul edilemez bir güvenlik ihlali’ olarak niteledi.

SpaceX ve Tesla’nın sahibi ABD’li iş insanı Elon Musk, pazartesi gecesi X’te yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojileri üreten OpenAI’ın popüler sohbet botu ChatGPT’nin iPhone’lara entegre edilmesi halinde Kaliforniyalı teknoloji devi Apple’ın ürünlerinin şirketlerinde yasaklanacağını duyurdu.

“Eğer Apple, OpenAI’ı işletim sistemi düzeyinde entegre ederse, Apple ürünleri şirketlerimde yasaklanacak. Bu, kabul edilemez bir güvenlik ihlali,” ifadelerini kullanan Musk, Apple’ın “kendi yapay zekasını üretecek kadar akıllı olmamasının ama nasıl oluyorsa OpenAI’ın sizin güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağını garanti edebilmesinin apaçık şekilde absürt olduğunu” da sözlerine ekledi.

Apple’ı müşterilerine ihanet etmekle suçlayan Musk, kullanıcı verileri OpenAI’a iletildikten sonra “Apple’ın olan bitenden haberi olamayacağını” da belirtti.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Dört ABD’li üniversite eğitmeni Çin’de bıçaklandı
Cameron: Hamas Gazze’de ataşkes teklifini kabul etmeli

Öne Çıkanlar