Dört ABD’li üniversite eğitmeni Çin’de bıçaklandı

DünyaGündem

Dört ABD’li üniversite öğretmeni, Çin’deki halka açık bir parkta kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından bıçaklandı. Yaralanan dört kişi hastaneye kaldırıldı.

BBC Word’te yere alan habere göre Iowa Cornell Koleji eğitmenleri Çin’in kuzeyindeki Jilin eyaletinde parkta bir gezinti sırasında saldırıya uğradı 

Iowa Temsilcisi Adam Zabner, bıçaklama olarak tanımladığı olayda yaralanan dört eğitmenden birinin kardeşi David olduğunu söyledi.

Grubun pazartesi günü yerel bir tapınağı ziyaret ederken bıçaklı bir adamın saldırısına uğradığını söyledi.

Zabner, kardeşinin Beishan Park’ta kolundan bıçaklandığını ve hastanede iyileştiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü BBC’ye, Jilin’de meydana gelen bıçaklama olayından haberdar olduklarını ancak daha fazla bilgi sağlayamayacaklarını söyledi.

Saldırıya uğrayan dört eğitmen Çin’deki bir üniversiteyle yapılan ortaklığın bir parçası olarak ders veriyorlardı. Gruba Pazartesi günü parka yaptıkları ziyaret sırasında Beihua Üniversitesi’nden bir üye eşlik ediyordu.

Çinli yetkililer olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadılar. Ancak saldırıya ilişkin görüntüler hızla sosyal medyada paylaşıldı.

Ortalıkta dolaşan görüntülerde en az üç kişinin kanlar içinde yerde yattığı görülüyor.

Ancak olay Çin’de sansürlenmiş gibi görünüyor.

Bugün Çin’de en popüler arama motoru olan Weibo’da “yabancılar Jilin” gibi terimlere yönelik aramalar hiçbir sonuç vermedi.

Çin devlet medyasında da olayla ilgili çok az haber var.

Zabner, Tufts Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan kardeşinin daha önce Çin’i ziyaret ettiğini ve Cornell College ile ülkeye ikinci seyahatinde olduğunu söyledi.

Gergin diplomatik ilişkilerin ortasında, Pekin ve Washington son zamanlarda halklar arası alışverişi yeniden kurmaya çalıştı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, önümüzdeki beş yıl içinde 50.000 genç Amerikalıyı Çin’e davet etme planını açıklarken, Çinli diplomatlar ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarılarının  Amerikalıları Çin’e gitmekten caydırdığını söylüyor.

/BBC Word/

İlginizi Çekebilir

MHP milletvekili adayı ‘FETÖ’den tutuklandı
Apple, ChatGPT’yi cihazlarına getiriyor: Musk’tan karşı hamle

Öne Çıkanlar