Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ yükselişte

DünyaGündem
 
🔴 9 Haziran günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ ve aşırı popülist partilerin güçlenmesi bekleniyor…

ARD’de Andreas Meyer-Feist’ın haberine göre Avrupa seçimlerinde sağa doğru bir kayma olduğuna dair güçlü işaretler var. AB üyesi ülkelerde seçim öncesi yapılan anketlerin çoğuna göre, aşırı sağcı ve sağ popülist partiler yeni seçilen Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalyelerin dörtte birini kazanabilir ve böylece AB’nin gelecekteki gidişatı üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olabilirler. 

Haberde artık hiçbir partinin Avrupa Birliği’nin tamamen ortadan kaldırılmasını dile getirmediği belirtilerek sağ ve aşır sağcı partilerininde her konuda aynı düşünmedikleri dile getiriliyor. Örneğin göç ve Ukrayna savaşı söz konusu olduğunda Avrupa Parlamentosu’ndaki iki sağ popülist grubun oy verme davranışları farklılık gösterebiliyor. 

İki sağcı grup “Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu “nda (ECR), Polonya’nın eski iktidar partisi PiS 27 milletvekili ile bugüne kadar baskın güç oldu. Ancak, on sandalye ile çok daha zayıf olan ve Avrupa Parlamentosu’nda İtalya hükümet başkanı Giorgia Meloni’yi destekleyen İtalyan “Fratelli d’Italia” şu anda siyasi olarak daha etkili. Macaristan Başbakanı Victor Orban ve Fidesz partisi, şu anda toplam 68 AP üyesine sahip olan ECR’ye katılmayı hedefliyor ve 80 AP üyesine kadar güçlü bir artış umuyor. “Kimlik ve Demokrasi Grubu” (ID) ise mevcut AB Parlamentosu’nda sadece 59 AP üyesine sahip. 

/ARD/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Muharrem İnce partisinin genel merkezini kapattı
Slovakya Başbakanı Fico’nun durumu ciddiyetini koruyor

Öne Çıkanlar