Avrupa’da her yıl 35 bin kişi gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor

GündemSağlık

Avrupa’da her yıl 35 binden fazla kişi gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı antimikrobiyal dirençli enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Antibiyotik kullanımı sınırlanmadıkça bu eğilimin artarak sürmesinden ve can kaybı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Genellikle son bakım olarak kullanılan bir antibiyotik olan “karbapenem”lere dirençli “Klebsiella pneumoniae” vakalarındaki artış dikkati çekiyor.

Bu tür enfeksiyonların insan sağlığı üzerinde, grip, tüberküloz ve Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu’na (AIDS) yol açan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’ne (HIV) benzer etkisi bulunuyor.

Avrupa Birliği (AB), 13 Haziran’da giderek büyüyen bu halk sağlığı sorununu çözmeye yönelik, “2030 itibarıyla antibiyotik kullanımını yüzde 20 oranında azaltma” hedefini belirledi.

Yalnızca yüzde 2,5’lik azalma

AB’nin sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalığı Günü nedeniyle hazırladığı ve AA muhabiriyle paylaştığı verilere göre, Avrupa ülkeleri bu hedefi tutturma yolunda henüz kayda değer mesafe kaydedemedi.

2019 ile 2022 arasında antibiyotik kullanımı ancak ortalama yüzde 2,5 oranında azaltılabildi.

AB’nin hedeflerine rağmen Bulgaristan’da 2022’de antibiyotik kullanımı yüzde 22, Malta’da yüzde 15, Litvanya’da yüzde 13, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yüzde 11 arttı.

Öte yandan Finlandiya’nın yüzde 14,9 ve Lüksemburg’un yüzde 9,9 düşüşlerle 2030 hedeflerini tutturma yolunda olduğu görüldü.

Almanya verilerini paylaşmazken, Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerde AB ortalamasına yakın seviyede değişimler gözlendi.

En az antibiyotik Almanya’da kullanılıyor

AB’nin mart ayında 27 üye ülkede yaptırdığı “Eurobarometer” adlı anketine göre, en çok antibiyotik Malta’da (yüzde 42) kullanılırken en az Almanya’da (yüzde 15) kullanılıyor.

Fransa’da antibiyotik kullanım oranı yüzde 28 iken, AB ortalaması yüzde 23 olarak belirlendi.

AB’de vatandaşların yalnızca yüzde 50’si antibiyotiklerin virüsleri öldürmediğini bildiğini ifade ederken, yüzde 39’u aksi yönde görüş bildirdi, yüzde 11’i konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını kaydetti.

 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

KESK Amed Kadın Meclisi 25 Kasım programını açıkladı
Hakan Tahmaz: CHP’de yerel seçimlere yaklaşımda da değişim gerek

Öne Çıkanlar