KESK Amed Kadın Meclisi 25 Kasım programını açıkladı

GündemKadın

KESK Amed Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinlik programını açıkladı.  

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair yapılacak eylem ve etkinliklere ilişkin, KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Amed 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı barışı hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda sendikalı kadın katıldı.  

 334 KADIN KATLEDİLDİ

 Basın metnini okuyan Eğitim-Sen Amed 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, dünyada ve Türkiye’de sağ, muhafazakâr iktidarların, savaş ve şiddet politikalarıyla kadın kimliğine ve emeğine dönük saldırıları sürdürdüğüne dikkat çekti. Her alanda erkek şiddetine maruz bırakıldıklarını kaydeden Zorlu, erkek şiddetine dair verilerin iktidarlar tarafından açıklanmadığını ve üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi. 2022 yılında 334 kadının öldürüldüğünü aktaran Zorlu, “2022 verilerine baktığımızda bile şiddetin hedefi haline gelen kadınların sayısının arttığını görüyoruz. Ama AKP-MHP iktidarı sorun çözmek yerine kadın düşmanı siyasetine ve nefret söylemlerine yenilerini ekliyor” dedi.  

 ‘ERKEK DEVLET ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYOR’

 Her 25 Kasım’da olduğu gibi bu yılda isyanlarıyla meydanlarda olacaklarını belirten Zorlu, “Erkek egemen siyasetin politikaları kapitalizmin, milliyetçi ve tekçi ideolojilerin saldırılarına hizmet ederken eşitsizlikleri yeniden üretiyor ve erkek devlet şiddetini meşrulaştırıyor. Bu nedenle bizler, kamu emekçisi kadınlar olarak erkek devlet şiddetine karşı her alanda yürüttüğümüz mücadeleyi emek, barış ve demokrasi mücadelesinden ayrı düşünmüyoruz” diye belirtti. 

 ‘KADIN BEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARINA ALET EDİLİYOR’

 İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarına da değinen Zorlu, “Savaşta öldürülenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu üzüntüyle takip ediyoruz. Gazze’de savaş ve soykırım suçu işleniyor. İkiyüzlü devletler her zaman olduğu gibi, dünyanın her yerinde, Filistin’den Rojava’ya kadınların bedenlerini savaş politikalarına alet ediyor, hayatlarını hiçe sayıyor. İçinde bulunduğumuz coğrafyada maalesef yalnızca bazı hayatlar kutsal sayılıyor” diye konuştu.

 ‘KADIN MÜCADELESİ İKTİDARI KORKUTUYOR’

 Zorlu, iktidarın örgütlü kadın mücadelesini hedef aldığını, kadınların anayasal haklarını, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını engelleyerek kadına yönelik şiddeti farklı biçimlerde sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Kadınların şiddete, savaşa, yoksulluğa, sömürüye karşı sürdürdüğü mücadelenin iktidarı korkuttuğunu vurgulayan Zorlu, “Ekonomik ve sosyal güvenceden yoksun bırakılmayı, yoksullaşmayı, bize dayatılan kimliklerle yaşamayı, güvencesiz- kayıt dışı çalıştırılarak sömürülmeyi, dünyanın bakımı da dahil tüm bakım yüklerini karşılıksız olarak yüklenmek zorunda görülmeyi, şiddet ve istismar tehdidi altında yaşamayı reddediyoruz. Bu sorunlara çözüm üretecek politikalar yapılsın, kadına yönelik şiddetin tüm biçimleri ortadan kalksın istiyoruz” dedi. 

 YAPILACAK EYLEM VE ETKİNLİKLER

  Zorlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin yapılacak eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı:

 “Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri ve Emine Şenyaşar ziyaret edilecek. Sendika şubemizde pankart, afiş, döviz boyama, iş yerlerinde kokart takma ve basın açıklamalarının yapılması, KHK’li kadınlarla dayanışma buluşması, KESK’li tutsak kadınlara kart gönderme, Adıyaman’da kadınlarla buluşma, bisiklet turunun düzenlenmesi, tiyatro gösterimi etkinliğinin düzenlenmesi, panel düzenlenmesi, duvarlara, kaldırımlara, caddelere sticker yapıştırma etkinliği, İLO ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili imza metninin 24 Kasım’ da Meclis’e faks çekilmesi, 25 Kasım yürüyüşü.” 

  Zorlu, son olarak tüm kadınları Amed’de yapılacak eylem ve etkinliklere davet etti.

 

/ Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Bakırhan: Bizim çalmadığımız kapıları Kürt karşıtları çalıyor
Avrupa’da her yıl 35 bin kişi gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor

Öne Çıkanlar