Avustralya Yemen’deki Ensarullah Hareketi’ni terör örgütü ilan etti

DünyaGündem

Avustralya, Husiler olarak da bilinen Ensarullah Hareketi’ni terör örgütü listesine aldı.

Sky News’te yer alan habere göre Avustralya Başsavcısı Mark Dreyfus, perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazze savaşının ardından Kızıldeniz’de düzenledikleri saldırılar nedeniyle Yemen’deki Husilerin Ensarullah Hareketi’nin terör örgütü listesine alındığını açıkladı. 

Deyfus, kararın Avustralya istihbaratı ve güvenlik güçlerinin değerlendirmeleri neticesinde verildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: 

‘’Husilerin, Aden Körfezi ve çevresindeki bölgede gerçekleştirdiği şiddetli saldırılarda siviller rehin alındı ve öldürüldü. Bu saldırılar, Arap Yarımadası çevresindeki sularda seyrüsefer hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde sekteye uğratarak deniz güvenliğini ve küresel refahı baltaladı.

Kararla birlikte Ensarallah Hareketi’ne üye olanlar, örgüt üyeleriyle iletişime geçenler, örgüte katılanlar veya destek verenler 25 yıla kadar hapis cezası alabilir. 

Muhalefetteki Avustralya Liberal Partisi’nden Senatör James Paterson, hükümetin kararından memnuniyet duyduğunu belirtirken, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’yi eleştirerek bu adımın çok geç atıldığını savundu. 

Paterson, X hesabında yaptığı paylaşımında muhalefetin Husilerin terör örgütü ilan edilmesine yönelik çağrıyı 9 Ocak’ta yaptığını hatırlatarak, “Niye bu kadar geciktiniz?” ifadelerini kullandı. 

Avustralya, Hamas’ı 4 Mart 2022’de, Hizbullah’ı da 10 Aralık 2021’de terör örgütü listesine almıştı.

Yemen Ensarallah Hareketi, Hamas’ın 7 Ekim’deki Aksa Tufanı olarak niteledi saldırısı  ardından patlak veren Gazze savaşında İsrail’e karşı Hamas’ı açıktan destekliyordu.  Bu doğrultuda, Batılı ülkelerin yanı sıra İsrail’e ait gemilere 31 Ekim’den beri saldırılar düzenliyorlar. 

ABD Kongresi’ne bağlı araştırma komitesinin 1 Mayıs’ta paylaştığı bilgilere göre İran destekli Husilerin Ensarallah Hareketi, Kızıldeniz’de en az 100 gemiye saldırdı. Amerikan ordusuysa Ortadoğu’daki üslerden kaldırdığı drone’larla misilleme yapmıştı. Husiler, bu saldırılarda en az 34 kayıp verdiklerini bildirmişti.

Washington yönetimi, 17 Ocak’ta Ensarallah Hareketi’ni yeniden “yabancı terör örgütü” listesine almıştı. 

/Sky News/

İlginizi Çekebilir

Aziz Elaldı, Amedspor başkanlığı için adaylığını geri çekti
Scholz: İsrail ile Hamas’ın mukayese edilmesini reddediyoruz

Öne Çıkanlar