Bardella: Fransa’yı yönetmeye hazırız

DünyaGündem

🔴 Fransa’da aşırı sağ parti RN’nin Genel Başkanı Bardella, haftaya yapılacak seçimler öncesinde göç politikaları, yaşam pahalılığı ve Ukrayna ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “ülkeyi yönetmeye hazırız” dedi.

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin Genel Başkanı Jordan Bardella, 30 Haziran ve 7 Temmuz’da yapılacak erken seçimler öncesinde gerçekleştirdiği basın toplantısında “hazırız” mesajı verdi. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakından iki kat daha fazla oy alarak seçimlerde büyük başarı elde eden 28 yaşındaki Bardella, göçü engelleme ve hayat pahalılığıyla mücadele sözü verdi.

Hafta sonunda sonuçları açıklanan anketlere göre, Pazar günü gerçekleşecek ilk turda, RN oyların yüzde 35-36’sını, sol ittifak yüzde 27-29,5’ini, Macron’un liderliğini yaptığı merkez ittifak ise yüzde 19,5-22’sini alabilecek.

Fransız kamuoyunda RN’yi “aşırı sağ” görüntüsünden kurtardığı düşünülen Bardella, mecliste salt çoğunluk elde ederek göçmen karşıtı programı uygulayabilmesi için halkı RN’ye oy vermeye çağırdı.

“30 yıldır Fransızların sözü dinlenmiyor”

Düzenlediği basın toplantısında, “Yedi yıllık Macronizm ülkeyi zayıflattı” ifadelerini kullanan Bardella, alım gücünü artırma, düzeni yeniden sağlama ve hüküm giymiş yabancıların sınır dışı edilmesini kolaylaştıracak yasaları çıkarma taahhüdünde bulundu.

“30 yıldır bu konuda Fransızların sözü dinlenmiyor” ifadelerini kullanan Bardella, Fransız topraklarında doğan insanların vatandaşlık hakkı elde etmesini zorlaştırma ve göçü destekleyen harcamaları azaltma planlarını yineledi.

RN’nin enflasyonu düşürmek için “gerçekçi” önlemlere odaklanacağını belirten Bardella, enerji vergilerini de düşürmeyi vaat etti.

/Kaynak:DW/

İlginizi Çekebilir

CHP’li Başarır: Yangın alanı afet bölgesi ilan edilsin
Koçyiğit: İktidar DEDAŞ’ın suçunu örtbas etmeye çalışıyor

Öne Çıkanlar