CHP’li Başarır: Yangın alanı afet bölgesi ilan edilsin

GündemPolitika

🔴 Diyarbakır- Mardin arasında çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangın bölgesinde incelemelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Ahmet Baran Yazgan ile Amed-Mêrdîn arasındaki kırsal alanda çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği alanda incelemelerde bulanarak, yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçesine bağlı Herberê kırsal mahallesinin ardından Tobînî kırsal mahallesine geçen heyet, yaptıkları açıklamanın ardından Şemrex’in Kelekê kırsal mahallesindeki taziyeyi ziyaret etti.
‘VALİNİN İŞİ BİLİRKİŞİLİK YAPMAK DEĞİL’
İncelemelerine dair Mezopotamya Ajansı’nın (MA) konuşan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Yangının sebepleri belli. DEDAŞ’ın 50 yıldır aynı elektrik tellerini aynı sistemleri kullanmasıdır. Ama Vali Bey’in gelip, taziyede yangın sebebinin tarlada ateş yakılması olarak göstermesi doğru değil. Valinin görevi bilirkişi değil, bunu yargının göstermesi lazım. Biz muhtarlarla, görgü tanıklarıyla görüştük. Yangının sebebi elektrik telleridir. Bu yangın Mardin’in bu güzel köyünde başlamadı. Az ilerdeki köyde başlayan yangına müdahale etmek için koşuyorlar. Keşke itfaiye de Orman Bakanlığı da bu köydeki bu güzel insanlardan daha hızlı koşsaydı da bu insanlar ölmeseydi. Bu olayın takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.
‘AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ’
“Buranın afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz” diyen Başarır, “Kim kusurluysa ve suçluysa cezasını çekmesini istiyoruz. Buranın afet bölgesi ilan edilmesi ve insanların zararlarının giderilmesi için uğraşacağız. Ama telafi edilemeyecek bir zararımız var. O da; canlarımız. Onu da kalbimize gömeceğiz. Burada dayanışma olacak, ama bu dayanışmanın herkesin birlikte göstermesi önemlidir. Devletiyle, iktidarıyla, muhalefetiyle hep birlikte bu dayanışmayı göstermemiz önemlidir. Burada bir acı var. 15 insanımız yanarak ölmüş. Neden? Çünkü yan köyle dayanışmak için koşmuşlar” diye konuştu.
Heyet ardından Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne geçerek, Eşbaşkan Ahmet Türk ve Devrim Demir ile görüştü.
/MA- Ahmet Kanbal- Ömer Akın/

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 32 tutuklu ve hükümlü yemekten zehirlendi
Bardella: Fransa’yı yönetmeye hazırız

Öne Çıkanlar