Barış anneleri ‘adalet’ talebiyle Ankara’ya gitti

GenelGündem

🔴 Adalet Bakanlığı’na gitmek için Van’dan Ankara’ya doğru yola çıkan tutsak yakınları, mücadelelerinin “özgürlük, adalet ve barış” mücadelesi olduğunu vurguladı…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) öncülüğünde bir araya gelen Barış Anneleri ve tutsak yakınları Adalet Bakanı ile görüşmek ve taleplerini iletmek üzere Van’danAnkara’ya doğru yola çıktı.

Parti binalarında “Adalet Nöbeti” düzenleyen aileler eylemlerini sokağa taşıdı. Her pazartesi cezaevleri önünden “Özgürlüğe ses ver” diye seslenen aileler, çarşamba günü Ankara’ya giderek “Adaleti sağla hukuku uygula” eylemi kapsamında Adalet Bakanı ile görüşme talep ediyor. Cuma günleri ise AKP il binaları önünde tutsak yakınları öncülüğünde toplanan kitle “Tecride son ver” çağrısı yapıyor.

Pek çok kentten Van’da bir araya gelen Barış Anneleri ve tutsak yakınları Adalet Bakanı ile görüşmek ve taleplerini iletmek üzere Ankara’ya doğru yola çıktı.

“BASKIYA KARŞI SES ÇIKARTACAĞIZ”

Barış Annelerinden Emine Engüdar cezaevindeki direnişlerin sesi olmak üzere Ankara’ya gittiklerini belirterek, eylemlerinin amacının “tecride hayır” demek olduğunu belirterek, “Bu ülkeye barış ve özgürlük gelsin istiyoruz ve bunun içinde bütün çabalara giriyoruz. Yıllardır hukuksuz bir şekilde yürütülen politikalar ‘dur/ demek için bugün cezaevlerindeki tutsaklar, aile ve telefon görüşlerine çıkmıyor. Tutsaklar için barış ve özgürlük istiyoruz. Bu zulme bu baskıya dur demek için bir kez daha ses çıkaracağız” dedi.

“BAKANIN GÖREVİ ADALETİ SAĞLAMAK”

Medine Kıyak, “Tutsaklarımızın cezaevlerinde zulüm görerek yaşamlarını yitirmelerini istemiyoruz. Sadece barış istiyoruz. Adalet Bakanlığı’nın işi ülkedeki adaleti sağlamak, halkın sesini duymaktır. Binlerce Barış Annesi, barış ve adalet için her gün haykırıyor. Bizler kana ve savaşa değil barış ve özgürlüğe bağlı bir milletiz. Bizim davamız barış davasıdır, cezaevlerinin kapılarının açılması, kardeşin kardeşi öldürmediği bir davadır. Artık kana ve savaşa hayır deme ve barışı savunmanın zamanıdır” diye konuştu.

Gülbeyaz Mıhçı “Bir kez daha bu hukuksuzluğa son verilmesini talep etmek üzere Ankara’ya gideceğiz. Adalet Bakanlığı’na bir kez daha sesleneceğiz. Yıllardır adalet bakanlığının önünde adalet çığlıkları atıyoruz. Hiç mi bu halka dönüp ne istiyorsunuz, talepleriniz nedir diye sormuyorlar? 4 Nisan’dan bu yana çocuklarımız görüşlere çıkmıyor, telefon haklarını kullanmıyorlar. Adalet Bakanlığı niye çocuklarımızın taleplerini sormuyor, dinlemiyor, yerine getirmiyor?” diye sordu.

“ANNELERİN AĞLAMASINI İSTEMİYORUZ”

Adalet Bakanlığı’na ve iktidara çağrı yapan Saadet Doğma ise “Çocuklarımızı yanımızda görmek istiyoruz, tabutları gelsin istemiyoruz. Hiçbir annenin yüreği artık yanmasın. Bu zulme artık dur demenin tam zamanıdır. Ne olursa olsun bizler barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Bizler ne askerlerin annelerinin ağlamasını istiyoruz ne de tutsakların ailelerinin ciğerinin yanmasını istiyoruz.” diye konuştu. Esmer Afşin de “Bu davaya çözüm olmaya gidiyoruz. Van’ın direniş ruhunu Ankara’da da yaşatmaya gidiyoruz” dedi

/Kaynak: Evrensel Gazetesi/

İlginizi Çekebilir

Hrant Dink’in katili Samast’ın duruşması görüldü
6’ncı Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı

Öne Çıkanlar