Basın Konseyi: Merdan Yanardağ’ın tutuklanması özgür basına gözdağıdır

GündemMedya
Basın Konseyi, Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın Abdulah Öcalan hakkındaki sözleri nedeniyle tutuklanmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada “Yanardağ’ın, tamamen ‘ifade özgürlüğü’ kapsamındaki sözlerinin ‘terör örgütü propagandası’ olduğu iddia edilerek gözaltına alınıp tutuklanması, medyaya gözdağı verme amacına yöneliktir ve asla kabul edilemez” denildi.

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın Abdulah Öcalan hakkındaki sözleri nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Kararın ardından Basın Konseyi bir açıklama yaparak hükme tepki gösterdi.

Konseyin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın, tamamen ‘ifade özgürlüğü’ kapsamındaki sözlerinin ‘terör örgütü propagandası’ olduğu iddia edilerek gözaltına alınıp tutuklanması, medyaya gözdağı verme amacına yöneliktir ve asla kabul edilemez. Merdan Yanardağ’ın, AKP’li bir milletvekilinin terörist başı Öcalan hakkındaki açıklamalarını yöneticisi olduğu TELE 1 ekranında eleştirdiği yayın, aradan geçen 6 gün sonra, medyayı susturmak için fırsat kollayan siyasi anlayışın verdiği talimatla çarpıtılarak gündeme getirilmiştir. Trollerinin, Yanardağ’ın sözlerini cımbızlayıp ‘montaj kaset’ oluşturarak sosyal medyada başlattığı ihbar kampanyası; Yargının ve RTÜK’ün aynı anda devreye sokulması, TELE 1’i susturma kumpasının kanıtıdır. Hakkında açılan her soruşturmada adliyeye ifade vermeye giden Merdan Yanardağ’ın, savcının bu kez davet çıkarmayıp TELE 1’de yayındayken televizyon binasına polis ekibi gönderilip gözaltına aldırması; bir gece emniyette tutulduktan sonra tutuklu yargılanmasına karar verilerek Silivri Cezaevi’ne gönderilmesi, ağır bir hukuksuzluktur. Merdan Yanardağ’ın, seçimlerin hemen ardından bir ‘montaj kaset’ kumpası ile gözaltına alınması ve tutuklanması, özgür ve bağımsız medyaya gözdağıdır. Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğünün ihlali; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gaspıdır. Demokrasiyle yönetilen bir ülkede böyle bir olay kabul edilemez. TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, meslek yaşamı boyunca teröre ve terör örgütlerine her hal ve koşulda karşı çıkmış; demokrasiden ve çağdaşlıktan yana olduğunu kanıtlamış bir yurtsever; ilkeli ve dürüst bir gazetecidir. Basın Konseyi olarak meslektaşımız Merdan Yanardağ’ın yanında olduğumuzu, ona yapılan bu zulmün, ilkeli ve dürüst gazetecilik yapan meslektaşlarını yolundan alıkoyamayacağını bildiriyor; basın özgürlüğünü yok sayanlara da bir gün hukukun gerekli olacağını hatırlatıyoruz.”

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Putin: Wagner grubunun finansmanı tamamen devlet tarafından sağlandı
Trump’ın gizli belgelerle ilgili konuştuğu ses kaydı ortaya çıktı

Öne Çıkanlar