Belçika’da bir sokağa Kürdistan ismi verildi

DünyaGündem

Belçika’nın Flanders Eyaleti’nin Aalst bölgesine bağlı Herzele belediyesi şehirdeki bir sokağa ‘’Kürdistan’’ adını verdi. 

Törene Herzele Belediye başkanı Johan Julia Emiel Dominick Van Tittelboom yanı sıra Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Avrupa temsilcisi Ebdulkerim Omer ve Belçika’daki Kürt Endüstrisi Başkanı Derwiş Ferho da katıldı. 

Açılış öncesi düzenlenen toplantıda bir konuşma Ebdulkerim Omer,  ”Kürdistan işgaline ve Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen katliamlara” dikkat çekti.

Ayrıca İran ve Türkiye’deki Kürtlerin durumuna da vurgu yapan Omer, ”PKK lideri Öcalan’a uygulanan tecride işaret ederek, zindanlarda tutulan binlerce siyasetçi ve aktivistin durumlarını” gündeme getirdi.

Omer, Kürt halkının özgürlük mücadelesine, Demokratik Özerk Yönetim projesine, Kürtlerin ve diğer bileşenlerin IŞİD’e karşı mücadelesine vurgu yaptı ve son olarak Kuzey ve Doğu Suriye’deki son gelişmelerle ilgili 11 Haziran’da gerçekleştirilecek yerel seçimlere değindi.

Açılış töreninde, ‘Kurdistan’ adı verilen sokağa çıkan katılımcılar, belediye başkanı ve Özerk Yönetim temsilcisi ile birlikte cadde isim tabelasının perdesini kaldırdı. Herzele Belediyesi’nin bu adımı takdirle karşılandı.

‘’Kürdistan’’ sokağın olduğu Herzele 2021 sayımına göre 18.414 nüfusa sahip bir kasaba. 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Meksika’da başkanlık seçimleri:  İlk sırada iki kadın aday yarışıyor
Rojava: Türkiye’nin amacı demokrasiyi yenilgiye uğratmaktır

Öne Çıkanlar