Rojava: Türkiye’nin amacı demokrasiyi yenilgiye uğratmaktır

GündemPolitika

 Rojava Özerk Yönetimi, Türkiye’nin saldırı amacının halkın iradesini ve demokrasi mücadelesini yenilgiye uğratmak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dün Cîzre Kantonu’nun Til Hemis, Til Koçer ve Amûde kentlerine yönelik hava saldırısında 4 SDG’li hayatını kaybetti, 11 sivil de yaralandı.

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, saldırının soykırım ve bölgenin kuşatma politikasının devamı olduğu kaydedildi. 

Saldırıların belediye seçim hazırlıklarıyla eş zamanlı yürütüldüğü belirtilerek, “Bu saldırılar, halkımızın toplumun yönetiminde daha fazla ilerleme sağlamak için demokratik seçimlere hazırlandığı bir süreçte bilinçli olarak yapılmaktadır. Saldırıların amacı halkın iradesini ve demokrasi mücadelesini yenilgiye uğratmaktır. Bu saldırı ahlak dışıdır ve Suriye’de demokrasinin hayata geçirilmesi ve topluma hizmet çabalarına doğrudan bir saldırıdır. Halkımızın beklentilerini karşılamak amacıyla üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Seçimlere ilişkin tüm saldırılar intikam eylemidir. Amaç, terörizmin bitirilmesini engellemektir. Yapılacak seçimin Suriye’de gerçek bir demokratikleşmenin sağlanmasına yönelik bir adım olduğunu beyan ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 ‘Seçimlere güçlü katılalım’

 Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Bölge halkına yönelik soykırım politikalarına karşı dayanışmayı geliştirmeye ve seçimlere güçlü bir şekilde katılmaya çağırıyoruz. Barış dolu bir geleceğin ve onurlu bir yaşamın yolu, birleşik tutumdan geçiyor. Yabancı güçler halkı köleleştirmeyi ve iradesini geliştirmelerini engellemeyi hedefliyor. Halkımız seçimlere güçlü bir şekilde katılmalı ve özgür demokratik kararına sahip çıkmalıdır. Seçime katılmak ve kazanmak, irademizi boşa çıkarmaya çalışan güçlere karşı güçlü bir tarihi zaferdir.” 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Belçika’da bir sokağa Kürdistan ismi verildi
Neçirvan Barzani’den KYB’ye kutlama mesajı

Öne Çıkanlar