BfV: Rusya casusluk yapacak Almanlara yüksek ücretler ödüyor

DünyaGündem

🔴 Alman istihbaratı, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Batılı ülkelerin faaliyetlerini sınırlama çabalarına rağmen Rus istihbarat servislerinin Alman casuslara yüksek ücretler ödediğini açıkladı…

Alman iç istihbarat servisi (Bundesamt für Verfassungsschutz), Rusya’nın kendisi için casusluk yapacak Alman vatandaşlarına giderek daha fazla şantaj yaptığını ve yüksek ücretler ödediğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından hazırlanan raporda geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan iki Alman vatandaşının her birine, hizmetleri karşılığında tahmini 400.000 Euro (428.560 dolar) ödendiğini söyledi.

Rusya’nın bu yöneliminin, Avrupa ülkelerinin yaklaşık 600 Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle Rus istihbaratının büyük darbe almasının ardından geldiği belirtildi.

Alman iç istihbarat şefi Thomas Haldenwang düzenlediği basın toplantısında, “Rusya, Alman hükümetinin ülkedeki Rus ajanlarının sayısındaki azalmayı telafi etmek için çok çalışıyor” dedi.

BfV’nin hazırladığı raporda, “Ajan ücretleri, Rusya’nın istihbarat hedeflerini gerçekleştirmek için muazzam mali kaynaklara sahip olmaya devam ettiğini gösteriyor” denildi. Rus istihbaratının alacağı önemli bilgiler ve kişiler karşısında “agresif işe alım teknikleri” kullandığı belirtildi.

Rus istihbarat servisleri casusluk için hedef aldığı kişiler özellikle Rusya’da yaşayan veya Rusya’ya düzenli olarak seyahat eden Almanlar, şantaj girişimlerine karşı kolaylıkla savunmasız hale gelebilecek Alman diplomatlar.

NATO ülkeleri bu ayın başında Rus istihbaratına ilişkin endişelerini dile getirdi. Rusların, sabotaj eylemleri ve siber saldırılar da dahil olmak artan casusluk faaliyetlerine karşı daha sert tepki verme çağrısında bulunuldu.

Alman istihbaratının uyanışı

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesi, Almanya’nın istihbarat servisleri için bir uyanıştı.

Son zamanlarda aşırı sağ Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine ve otoriter sol BSW partisine verilen destekte yaşanan artış da bu uyanışı tetiklediği düşünülüyor.

BfV, Rusya’nın medya kanalları yasaklandıktan ve Avrupa çapında görev yapan 600 diplomatının sınır dışı edilmesinden sonra bile Almanya’daki olayları etkilemenin yollarını kolaylıkla bulduğunu söyledi. Bunlardan biri güvenlik kontrolünün zor olduğu sosyal medya platformu Telegram’ın kullanılması.

Aynı zamanda aşırı sağ gruplar da Rusya’nın casusluk operasyonları için önemli bir kitleyi oluşturuyor. Bunlar arasında Modern Alman federal devletinin meşruiyetini reddeden ve demokratik düzene karşı darbe planlayan Reichsbuerger adlı grup da yer alıyor.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

İngiltere’den İsrail’e silah satışlarına fren
Nobel Barış Ödüllü Nergis Muhammedi’ye hapis cezası verildi

Öne Çıkanlar