CHP’li Tanal: Kayyım atanması hukuki değil, siyasidir

GündemPolitika

X platformundaki sosyal medya hesabından kayyım atamasına tepki gösteren CHP’li Mahmut Tanal, kararın hukuki olmadığının altını çizdi. Kararın tamamen siyasi bir karar olduğunu belirtti.

Tanal, “Ortada herhangi bir mahkûmiyet kararı yoktur. Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Akış’ın devam eden bir davası vardır. 5 Haziran 2024 tarihinde dava görülecekti. İş bu karar, mahkeme heyetini, yargılamayı etkileme amacı taşımaktadır. Söz konusu hamleyle, mahkeme kararı öncesi yargılamayı etkileme hedeflenmektedir. Belediye Başkan Adayı’nın ‘seçilmesinde engel yoktur’ diyorsunuz. Seçim sonucunda Belediye Başkanlığı koltuğuna oturuluyor. Sonra kalkıp, yargılama konusu yapılan geçmişteki olayları sıralayarak, görevden alınma kararı alıyorsunuz. Bu hukuksuzluktur, siyasi hamledir” dedi.

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da, “Yapmayın, etmeyin, bu ülkeyi, bu halkı bölmeyin! Bilmiyorum, Başkan belki de bir suç işledi; buna mahkeme karar verir. (Gerçi DEM’liler için bu kararlar da inandırıcı değil ya…), eğer Başkan’ın mahkumiyeti kesinleşirse seçilmiş meclis üyeleri yerine yeni Başkanı seçer. Niçin bu normal prosedürü Kürtler söz konusu olduğu zaman işletmiyorsunuz? Siz, siz bütün bu işleri yapanlar, siz kimsiniz ve ne yapıyorsunuz?” diyerek, tepki gösterdi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

DEM Parti belediyelerin önünde ‘Nöbet Eylemi’ başlatıyor
Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar şiddetlendi

Öne Çıkanlar