Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar şiddetlendi

DünyaGündem

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında başkent Hartum, Cezira, Beyaz Nil ve Kuzey Darfur eyaletlerinde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Görgü tanıklarına göre ordu, Hartum’un kuzeyindeki Ceyli petrol rafinerisi çevresinde toplanan HDK güçlerine hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıların ardından bölgede yoğun dumanlar yükseldi.

Ordu ayrıca Hartum’un güneyindeki bölgelere ve Beyaz Nil Eyaletindeki Kuteyna şehri çevresinde HDK’ye yönelik saldırılar gerçekleştirdi.

Direniş Komiteleri ise Cezira eyaletinin merkezi Vad Medeni’nin batısındaki Bika köyünde, HDK mevzilerinin savaş uçaklarının hedefinde olduğunu ifade etti.

Ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinin merkezi Faşir’de de ordu ve HDK arasında ağır silahların kullanıldığı çatışmaların arttığı belirtildi.

Güney Sudan petrol ihraç edemiyor

Öte yandan Sudan’daki savaş nedeniyle Güney Sudan’ın petrol ihraç edemediği bildirildi.

Sudan Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’a konu hakkında mektup gönderdi.

Salva Kiir Mayardit’in danışmanı Tut Gulwak, mektubu iletmek için Burhan ile bir araya geldi. Gulwak, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Güney Sudan’ın petrol konusunun ele alındığını dile getirerek, petrolün “iki kardeş ülke vatandaşları için can simidi” olduğunu vurguladı.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

CHP’li Tanal: Kayyım atanması hukuki değil, siyasidir
DEM Parti olağanüstü toplanıyor

Öne Çıkanlar