Çin Devlet Başkanı Şi Fransa’ya gitti

DünyaGündem

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2019’dan bu yana Avrupa’ya ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Şi Cinping üç ülkeyi kapsayan Avrupa gezisinin ilk durağında Fransa’yı ziyaret etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa gezisinin ilk durağında Fransa’yı ziyaret etti. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Şi, 2014 ve 2019 yıllarındaki iki ziyaretinin ardından Fransa’yı 3’üncü kez ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

2024’ün Çin ve Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yılı olduğunu belirten Şi, iki ülke arasındaki ilişkiyi kazan-kazan işbirliği olarak tanımladı, “Büyüyen Çin-Fransa ilişkileri, yalnızca iki ülke haklarına kazanç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çalkantı içindeki dünyaya istikrar ve pozitif enerji katıyor.” dedi.

Ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile, Çin-Fransa ve Çin-Avrupa ilişkilerinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel sorunlarda görüş alışverişinde bulunacaklarını aktaran Şi, “Umarım bu ziyaret uzun süreli dostluğumuzun perçinlenmesine, iki ülke arasında siyasi güven ve stratejik mutabakatın geliştirilmesine, farklı alanda işbirliği ve etkileşimlerin derinleşmesine katkı sağlar.” ifadesini kullandı.

Şi’yi ülkeye varışında havaalanında Fransa Başbakanı Gabriel Attal karşıladı.

2019’DAN BU YANA AVRUPA’YA İLK ZİYARETİ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2019’dan bu yana Avrupa’ya ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Şi, 10 Mayıs’a kadar sürecek gezisinde Fransa’nın ardından Sırbistan ve Macaristan’ı ziyaret edecek.

Pekin yönetimi, Avrupa’nın, Çin ile jeopolitik çatışmalarında ABD’nin “vassalı” olmaması gerektiğini savunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u, stratejik bir dost olarak görüyor.

Avrupa Komisyonunun Çin’den ithal elektrikli otomobiller için sübvansiyon soruşturması başlattığı, güneş panelleri ve rüzgar tribünleri için de soruşturma başlatmayı planladığı bir dönemde, Çin’in kıta ile ekonomik ilişkileri kritik eşikten geçiyor.

Öte yandan Çin’in, Ukrayna Savaşı’nda Rusya’ya destek veren tutumu Avrupa’da olumsuz karşılanıyor.

 

/Evrensel/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Alman Tabipler Birliği’nden doktor açığı uyarısı
Diyanet’ten ‘Bir kuş sütü eksik’ başlıklı haberde geçen “biftekli menü” haberi nedeniyle BirGün’e dava

Öne Çıkanlar