Diyanet’ten ‘Bir kuş sütü eksik’ başlıklı haberde geçen “biftekli menü” haberi nedeniyle BirGün’e dava

GündemMedya

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Bir kuş sütü eksik’ başlıklı haberde geçen ‘biftekli, kebaplı menü’ iddialarını yalanladı. Diyanet’in sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan gönderide, haber sahibi BirGün’e dava açılacağı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için kiralanan ‘Audi A8’ marka lüks otomobil günlerdir kamuoyunun gündeminden düşmezken, BirGün yazarı İsmail Arı’dan çarpıcı bir iddia daha gelmişti. Arı’nın haberinde Diyanet’in Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’ndeki adaylar için vereceği yemekte ‘kebap, biftek’ gibi isteklerde bulunduğu belirtildi.

Arı’nın aktardığı bilgiye göre, ihale dosyasında ‘Dana eti; 1,5-2 yaş arasındaki danalardan elde edilmiş olacak’ gibi ifadeler yer alırken, konuyla ilgili Diyanet’in sosyal medya hesabından açıklama geldi.

BirGün’ün bu yemek ihalesini haberleştirmesinin ardından Diyanet, kendi hazırladığı ihale dosyasına dayanılarak hazırlanan haberin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek “Gazete hakkında hukuki yollara başvurulmuştur” diye açıklama yaptı.

Diyanet’in açıklamasında, “Elazığ Harput Akademi Merkezinde yapılan ihaleye verilen 7 tekliften 4’ü geçerli sayılmıştır. Böylece 210 günlük 190 aday din görevlisi için günde 3 öğün olarak yapılan ihale kişi başına belirlenen azami 375 TL altında kalıp 325 TL (KDV hariç) olarak belirlenmiştir. Gazetenin çarpıtma haberiyle ilgili olarak Başkanlığımız tarafından hukuki yollara başvurulacaktır” denildi.

İlginizi Çekebilir

Çin Devlet Başkanı Şi Fransa’ya gitti
BBC: Kuzey Kore silahları Ukrayna’da daha öldürücü bir etkiye sahip

Öne Çıkanlar