Kayıplar Haftası : ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterildi

Dargeçit Belgeseli” gösteriminde konuşan İHD Amed Şube Sekreteri Ömer Saman, “Cezasızlık politikaları failleri koruyor” dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve Hafıza Merkezi’nin ortaklığıyla “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası” kapsamında ÇandAmed’te belgesel film gösterimi düzenlendi. Gösterime Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, ilçe belediye eşbaşkanları, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile siyasi parti temsilcisi katıldı. 

 ‘CEZASIZLIK POLİTİKLARI FAİLLERİ KORUYOR’

 Burada konuşan İHD Amed Şube Sekreteri Ömer Sayman, cezasızlık politikalarının her zaman failleri koruduğunu söyleyerek, “Yıllardır kayıplar bulunsun failler yargılansın şiarıyla alanlardayız. Galatasaray Meydanı’nda, Amed’de, Cizîr’de, hakikatin açığa çıkması için hep bir ağızdan, ‘Kayıplar bulunsun failler yargılansın’ diye sesleniyoruz. Ama ne yazık ki bütün diktatöryal devlet uygulamalarında olduğu gibi ülkemizde de cezasızlık politikaları her zaman ama her zaman meseleye failleri koruyan bir yerden yaklaşıyor” tepkisinde bulundu.

 Konuşmanın ardından kayıpların yaşamından bahseden “Dargeçit Katliamı” isimli belgesel seyirciyle buluşturuldu. Program, gösterimin ardından soru ve cevaplarla son buldu. 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Cumartesi Anneleri: Polis bariyerleri 6 sene sonra kaldırıldı
Ali Engin Yurtsever: Seferberlikten Savaşa 

Öne Çıkanlar