Cumartesi Anneleri: Polis bariyerleri 6 sene sonra kaldırıldı

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve faillerin yargılanması talebiyle İstanbul-Beyoğlu’nda 1995’ten bu yana eylem yapan Cumartesi Anneleri 1000 haftadır Galatasaray Meydanı’nda. Meydandaki polis bariyerleri 25 Ağustos 2018’den sonra ilk kez 1000.haftada kaldırıldı. 

Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995’ten beri Cumartesi günleri İstanbul’da Beyoğlu’ndaki Galatasaray Meydanı’nda kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için basın açıklaması yapıyor.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybolan yakınlarını arama mücadelelerinin 1000. haftasında yeniden bir araya gelmeye hazırlanıyor.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin yaptığı açıklamayla Cumartesi Anneleri’nin 1000. hafta eylemine izin verileceğini açıkladı. Zengin, “Bizim için Cumartesi Anneleri’nin hassasiyetleri, acıları önemli ama bu acılardan yola çıkarak bir farklı yöne yönelmesine de, bunun suiistimal edilmesine de müsaade etmemek gerekiyor. Bize düşen hukuken de yapılması gerekenlerin takibidir” dedi.

700.haftadan sonra ilk kez polis bariyerleri kaldırıldı

Cumartesi Anneleri’nin eylemlerini düzenlediği Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri yaklaşık altı yılın ardından 1000.haftada kalktı. Peki o tarihte ne oldu? 25 Ağustos 2018 tarihine kadar Galatasaray’daki eylemler kesintisiz devam etti. Bu tarihteki 700. hafta buluşması ise Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Cumartesi Anneleri eylem çağrısında bulunmaya devam etti. Polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak eylemcilere müdahale etti ve onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na alınmamasını kastederek, “İzin vermedik çünkü artık bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik. Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?” dedi.

Göstericiler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame düzenlendi ve İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde haklarında dava açıldı.

25 Ağustos 2018’den yaklaşık beş buçuk yıl sonra, ilk kez 11 Kasım 2023’teki 973. hafta buluşmasında Cumartesi Anneleri engelleme ve gözaltı işlemi olmadan Galatasaray Meydanı’ndaki basın açıklaması yaptı, polis bariyerleriyle kapatılan meydana bariyerlerin üzerinden karanfil attı.

/Medyascope.tv/

İlginizi Çekebilir

Küresel piyasalarda gözler Amerika’ya çevrildi
Kayıplar Haftası : ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterildi

Öne Çıkanlar