Cizre’de polis Enes Aydemir tarafından tecavüze uğrayan S.S.’ye ‘polise mukavemet etmek’ suçlamasıyla dava açıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Emniyet Müdürlüğü’nde Asayiş Amiri korumalığı yapan polis Enes Aydemir tarafından 8 Nisan 2021 tarihinde tecavüze uğrayan S.S., başvurduğu İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan rapor ile fail polisin tecavüzde bulunduğu doğrulandı. Raporun ardından da davanın açılmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra 31 Mayıs 2022’de S.S. bu davadan beraat etti.

Sadece 30 gün uzaklaştırma

Enes Aydemir’in sistematik tacizine maruz kalan S.S., 2 Temmuz’da saat 19.00 sıralarında fail polisin “enesaydmr” isimli sosyal medya hesabından tehdit mesajı aldığını, 2022 yılının Nisan ayında failin sosyal medya hesabından, “Seninle hukuk önünde hesaplaşacağız biraz sabırlı ol. Diğerlerine nasıl bedel ödettiysem sana da ödeteceğim” şeklinde tehdit yorumu yazdığını aktarmıştı. S.S., failin tehdit paylaşımının hemen ardından, ekran görüntüsü ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve fail Enes Aydemir hakkında 30 gün uzaklaştırma kararı verilmişti.

Mücadelesinde kararlı

Yaşadıklarının yanı sıra birçok baskı ve tehdit karşısında da ısrarlı bir hukuk mücadelesi yürüten S.S., 2021 yılından beridir sık sık karakola ve savcılığa giderek şikayette bulundu. Yaşadığı tecavüzü kanıtlamaya çalışan S.S., 12 Nisan 2021 tarihinde fail polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Polislerin karakolda kendisine hakarette bulunduğunu paylaşan S.S., burada şiddete maruz kaldığını ve daha sonra da polislerin şikayeti üzerine hakkında “Polise mukavemet etmek” suçlamasıyla dava açıldığının bilgisini verdi.

S.S., ısrarlı mücadelesi ve dava sürecine ilişkin Jinnews’ten Marta Somek’e konuştu.

Polis polisi korudu

S.S., şikayetçi olmak için gittiği karakolda da polislerin şiddetine maruz kaldı. Suç duyurusunda bulunduğu esnada polisin kendisine bağırdığını ve onun hakkında da şikayetçi olduğunu belirten S.S., “Bana küfür etti. Başta bana hakaret etmesine rağmen ben kendisiyle konuşmak için 11 Eylül’de Cizre’ye gittim akşam saatlerinde. Gittiğimde karakolda değildi, polisler beni görünce direkt tepki verdiler bana” dedi. Ardından karakol bahçesinde komiserin kendisine bağırdığını, hiçbir şey yapmamasına rağmen gözaltına alınıp “polise mukavemet” suçundan işlem yapıldığını söyledi. S.S., aynı zamanda K.K., isimli polisin kendisini darp ettiğini, nezarette ise M.A.’nın kendisini öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Hakkında dava açıldı

Cizre’ye gitmeden önce karakolu aradığını belirten S.S., “İki polis telefondaydı, birisi konuştu. ‘Komiser S. ile konuşmak istiyorsan gel konuş’ dedi. Ben de onun için gittim ve bana tuzak kurdular karakol içinde ve dışında. Amaçları ben ceza alayım da tecavüzcü polisleri ceza almasın derdindeydiler” ifadelerini kullandı. Bu olayın ardından ise S.S. hakkında “Polise mukavemet etmek” suçlamasıyla dava açıldı.

Polislerden çelişkili ifadeler

2022 yılının Şubat ayında davanın görülen ilk duruşmasında iki tanıktan yalnızca birinin katıldığını dile getiren S.S., “Sadece benim darp edilmeme ve darp raporum olmasına rağmen savcı benim darp şikayetime ‘takipsizlik kararı’ verdi” dedi. “Tanık” sıfatındaki kişilerin mahkemede dinlenildiğini ifade eden S.S., “Telefonda görüştüğümde 2 polis çelişkili ifade verdi. Müşteki sıfatında olan komiser de kendisini tehdit ettiğimi iddia ediyor. Bugüne kadar hiçbir duruşmaya da katılım sağlamadı” şeklinde konuştu.

Duruşma Eylül’de

Daha sonra dosyasını Sulh Ceza Mahkemesi’ne taşıdıklarını paylaşan S.S., “Kararım kabul edildi. Hakim de eğer onlara dava açılırsa beraat edersin’ dedi. Şu an ‘polise mukavemet’ suçundan müşteki sıfatında olan K.K., Sulh Ceza’da olan dosyada şüpheli sıfatında. Kendisine ‘basit yaralama’ suçundan dava açılabilir. Benim kamera kaydında polise saldırmadığım ortada zaten. Ve olay yerinde olmayan Burhan isimli polis de benim hakkımda yalancı şahitlik yaptı. Bu iki mahkemem de Eylül ayında. Muhtemelen karar duruşmaları görülecek Eylül’de. Berat kararı alma ihtimalim var” sözleriyle polisler hakkında dava açmak için girişimde bulunacaklarını dile getirdi. S.S., görülecek dava için de duyarlılık çağrısında bulundu.

Kaynak: Jinnews

İlginizi Çekebilir

Sibel Özbudun: Yerküre Kavruluyor
Antisemitizmle mücadele görevlisinden AfD uyarısı

Öne Çıkanlar