CPT: Türk askeri Kürdistan Bölgesi topraklarında 15 kilometre ilerledi

DünyaGündem

🔴 ABD merkezli bir insan hakları örgütü ve çatışma gözlemcisi olan CPT, Türk ordusunun, yeni askeri operasyon kapsamında Kürdistan Bölgesi topraklarında 15 kilometre ilerlediğini ve yüzlerce saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Türkiye geçen ayın sonlarında Kürdistan Bölgesi’ne yüzlerce asker ve askeri araç göndererek Duhok’un Berwarî Bala bölgesinde kontrol noktaları kurdu ve askeri devriyeler gerçekleştirdi. Türkiye’nin son askeri harekatı, köylülerde korku yarattı ve edinilen bilgiye göre en az bir köy terk edildi.

Ankara’nın Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarını izleyen ABD merkezli bir insan hakları örgütü ve çatışma gözlemcisi olan CPT tarafından web siteleri ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan bilgide, “Berwarî Bala bölgesindeki yeni operasyon, Türk ordusunun Irak Kürdistanı’na yönelik kara operasyonlarının derinliğini gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak Kürdistanı topraklarında 15 kilometre ilerledi” denildi.

CPT açıklamasında, “Yeni askeri operasyonunun başlamasından bu yana Türkiye, Irak Kürdistanı’nda, özellikle Duhok vilayetinde 238 bombardıman gerçekleştirdi. Türk bombardımanları sonucunda 20.000 dönümden fazla tarım arazisi yandı” ifadeleri yer aldı.

CPT’ye göre Ankara’nın bu seferki askeri müdahalesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi topraklarında sadece 7 kilometre ilerlediği “Pençe-Yıldırım” olarak adlandırılan 2021’deki askeri operasyonuna göre önemli bir fark gösteriyor.

Rûdaw’ın edindiği bilgiye göre Türk ordusu, Duhok’a bağlı Kani Masi ve Metina Dağı yakınlarında operasyonlara başladı. Askerler ağır silahlarla bölgede devriye geziyor ve birkaç kontrol noktası oluşturdu.

Bunların başlıcaları Duhok’un yaklaşık 57 kilometre kuzeydoğusunda, Bamerni ve Kani Masi ilçeleri arasındaki ana yol üzerinde bulunan Balave ve Belizani köylerinin yakınında bulunuyor.

Türk askerleri ile PKK gerillaları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor ve Türkiye’nin bombardımanı  bölgede orman yangınlarına neden oluyor.

“Asuri kilisesi tahrip edildi”

CPT gözlemcisi “Sergele köyünde, tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 55’i Türk saldırıları nedeniyle yandı. Irak Kürdistanı’ndaki Türk operasyonları en az 602 köyü yerinden edilme tehdidi altına sokuyor ve en az 162’si zaten yerinden edildi” diye vurguladı.

Amedi ilçesinin Mizhe köyünde bir okul ve Mişka köyünde bir Asuri kilisesi de dahil olmak üzere operasyonda sivil altyapı da yok edildi.

Irak hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Duhok’ta tırmanan Türk askeri operasyonları hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

/rd/

İlginizi Çekebilir

Marine Le Pen: Zaferimiz sadece gecikti
Fransa seçimleri: Sol ittifak önde, aşırı sağ Ulusal Birlik 3. sırada

Öne Çıkanlar