Marine Le Pen: Zaferimiz sadece gecikti

DünyaGündem

Fransa’da erken genel seçimlerin ikinci turu yapıldı. Aşırı sağın yüzde 33’le birinci çıktığı 30 Haziran’daki ilk tur oylamanın ardından ikinci turda farklı bir tablo oluştu.

İlk tahminlere göre sol ittifak sandıktan birinci çıktı. Anketler aşırı sağın yarışı önde bitireceğine işaret ediyordu.

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, sol parti koalisyonu Yeni Halk Cephesi meclise 182 vekil göndermeyi başardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans partisinin yer aldığı ittifakın da sürpriz yaparak ikinci sırayı alabileceği, yeni dönemde mecliste 160 sandalyenin sahibi olacağı hesaplanıyor.

Kesin olmayan ilk projeksiyonlara göre aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ise 142 sandalye ile üçüncü sırada kaldı. Anketler RN’nin 200’ün üzerinde vekil çıkarabileceğine işaret ediyordu. Öte yandan RN beklenenin çok altında performans gösterse de halihazırda 89 olan vekil sayısını önemli oranda artırdı.

İlk tur seçimlerin ardından 200’ün üzerinde bölgede adaylar, aşırı sağ aleyhine yarıştan çekilmiş, RN karşısında kazanması en muhtemel adaya destek vereceklerini açıklamışlardı.

Hiçbir parti salt çoğunluğa ulaşamadı

Sol ittifak içindeki Boyun Eğmeyen Fransa partisinin lideri Jean-Luc Melenchon, sandıkların kapanmasının ardından yaptığı ilk değerlendirmede, sonuçların milyonlarca kişi için bir “rahatlama” anlamına geldiğini söyledi. Melenchon, Macron’un merkez partisinden olan Başbakan Gabriel Attal liderliğindeki hükümetin derhal istifa etmesini ve yönetme sorumluluğunun kendilerine verilmesini de talep etti.

Emmanuel Macron’un ofisinden ise “Fransızların tercihine saygı duyulacağı” açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı’nın yeni hükümete dair bir adım atmadan önce resmin netleşmesini bekleyeceği ifade edildi.

Yeni Halk Cephesi; Komünist Parti, aşırı sol çizgideki Boyun Eğmeyen Fransa, Yeşiller ve Sosyalist Parti ittifakından oluşuyor.

Yarışı birinci bitirsede Yeni Halk Cephesi tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluk olan 289 sayısına ulaşamadı. Yeni hükümetin kurulabilmesi için müzakere sürecinin zorlu geçeceği değerlendiriliyor. Anayasa gereği bir yıl içinde seçimlerin tekrar edilmesi ise mümkün değil.

Seçimlerden önce Fransa’nın yeni başbakanı olarak gösterilen, RN’nin 28 yaşındaki lideri Jordan Bardella, “Fransa aşırı solun eline itildi” dedi. Sandıkların kapanmasından kısa süre sonra yaptığı açıklama ile sonuçları kabullendi. Ancak bazı seçim bölgelerinde Macron’un merkez partisi ve sol parti adaylarının kendilerine karşı hareket etmesine tepki gösterdi, bu durumu “Utanç ittifakı” olarak niteledi.

RN’nin önde gelen ismi ve 2027’de cumhurbaşkanı adayı olması beklenen Marine Le Pen, “Zaferimiz sadece gecikti” dedi.

İlginizi Çekebilir

Nepal’de muson yağmurları: 62 kişi hayatını kaybetti
CPT: Türk askeri Kürdistan Bölgesi topraklarında 15 kilometre ilerledi

Öne Çıkanlar