DEM Parti Kobani’den Gezi’ye Özgürlük Ve Adalet Buluşması düzenleyecek

GündemPolitika

DEM Parti Kadın Meclisi, Kobani Davası’nda verilen hapis cezalarını protesto etmek için  “Kobani’den Geziye Kadınlar Adalet ve Özgürlük İçin Buluşuyor” şiarıyla İstanbul’da bir araya gelecek.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi, Kobanê Davası’nda verilen hapis cezalarını protesto etmek için 4 Haziran’da İstanbul’da buluşma düzenleyecek. Buluşmaya davada tahliye edilen siyasetçiler Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Akat’ında katılacağı belirtildi. İstanbul Okmeydanı’nda düzenlenecek buluşma saat: 13.00’te başlayacak.

 Kadın Meclisi’nden “Kobani’den Geziye Kadınlar Adalet ve Özgürlük İçin Buluşuyor” başlığıyla yapılan açıklamada “Gezi’nin yıldönümünde, Cumartesi Anneleri’nin 1000. buluşmasında ve Kobani Kumpas davası kararlarının sonrasında, 4 Haziran’da İstanbul’da bir araya geliyoruz” denildi.

 Açıklamanın tamamı şöyle: “İstanbul’dan Kobani’ye umudu ve mücadeleyi çoğaltıyoruz. Herkes çekildiğinde bile biz alanlardaydık. Yine buradayız. Bir aradayız! Kadınlarız biz. Gezi’den Kobanî’ye, bir kırmızı fularız… Saçlarımızı isyan rüzgârı savurur ve eşarplarımızı… Acılarımızı birbirine bağlarız. Ateş gibi yanar bakışlarımız. Direnişin kadın tarihini yazarız. Yastığımıza nakış oldu kuş kaşlı çocuklarımız ve ağzı karanfilli oğullarımız. Köleleştirildi, zincire vuruldu ve katledildi gözü sürmeli kız kardeşlerimiz.

 ADALET ÇIĞLIĞIYIZ

 Asla vazgeçmeyenleriz. Unutmayanlarız ve affetmeyenleriz. Sokağın hafızasına yazılır mücadelemiz. Kadınlarız biz. Plaza de Mayo’dan Galatasaray Meydanı’na köprüler kurarız. Kayıp evlatlarımız doğurdu bizi, adımızı kulağımıza onlar fısıldadı: ‘Benim Annem Cumartesi’ Koynumuzda büyüttük isyanımızı. Gezi’den Sur’a, Sur’dan Kobanî’ye yollar açarız. Adalet çığlığıyız, özgürlük arayışıyız. Beyaz tülbentlere oya gibi işlendi barış isteğimiz… 4 Haziran’da Gultan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Akat ile birlikte İstanbul’dayız. Kadın hareketinin ve mücadelemizin kazanımlarının gasp edilmesine, Kobanî Kumpas Davasına, kine ve intikama sessiz kalmayacağız!”

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Macron: Ukrayna Batı silahlarıyla Rusya içindeki askeri hedefleri vurabilir
İran: Reisi’yi taşıyan helikopterde sabotaj bulgusuna rastlanmadı

Öne Çıkanlar