Macron: Ukrayna Batı silahlarıyla Rusya içindeki askeri hedefleri vurabilir

DünyaGündem
🔴 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nı Batılı ortakları tarafından sağlanan sofistike uzun menzilli silahlarla Rusya içindeki askeri üsleri vurmasına izin verdi…

Macron, Fransa’nın pozisyonunun “(Ukrayna’nın) füzelerin ateşlendiği (Rus) askeri tesislerini etkisiz hale getirmesine izin vermemiz gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde olduğunu söyledi.

Almanya’ya resmi ziyarette bulunan Macron, “(Ukraynalılara) Füzelerin ateşlendiği noktaya ulaşma hakkınız yok dersek, aslında onlara biz size silah veriyoruz ama siz kendinizi savunamazsınız demiş oluruz” dedi.

Macron’un açıklamaları NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ittifak üyelerini Ukrayna’nın Batı silahlarını kullanmasına yönelik bazı kısıtlamaları kaldırmaya çağırmasından bir gün sonra geldi.

Bulgaristan’da düzenlenen NATO toplantısında konuşan Stoltenberg, “Meşru müdafaa hakkı, Ukrayna dışındaki meşru hedeflerin vurulmasını da içerir” dedi.

Macron, sadece Ukrayna’ya füze fırlatmak için kullanılan Rus üslerinin meşru hedef olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Macron’la birlikte konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Ukrayna’nın uluslararası hukuk çerçevesinde “kendini savunmaya hakkı olduğunu” belirtti.

Scholz’un sözcüsü Steffen Hebestreit, Şansölye’nin Ukrayna’nın savunmasının “kendi topraklarıyla sınırlı olmadığını” kastettiğini açıkladı. Scholz, NATO’nun Rusya ile savaş alanında bir çatışmaya sürükleyebilecek adımlardan kaçınmasını istedi.

Nükleer savaş uyarısı

Mayıs ayı başında Moskova, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’ın Ukrayna’nın Rusya’ya karşılık vermek için Storm Shadow seyir füzesi gibi İngiliz uzun menzilli silahlarını kullanabileceği yönündeki yorumunu bir tehdit olarak yorumlamıştı.

Moskova, İngiltere hükümetini, kararının Ukrayna topraklarında ya da başka yerlerde İngiliz askeri tesis ve teçhizatına misilleme saldırıları getirebileceği konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Batı’nın savaşa doğrudan müdahalesinin dünyayı nükleer bir çatışmaya sürükleyebileceği tehditinde dolayı bu konuda adım atılmadı.

Ancak Rusya, ABD askeri yardımının uzun süre gecikmesinin ardından Kiev’in asker ve mühimmat sıkıntısından faydalanmasından faydalanıp Ukrayna’da ilerleyişini sürdürdü.

Rus füzeleri ve bombaları Ukrayna askeri mevzilerini ve elektrik şebekesi de dahil olmak üzere sivil bölgeleri vurdu.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

1 Mayıs’ta tutuklananlar için 567 yıl hapis cezası istendi
DEM Parti Kobani’den Gezi’ye Özgürlük Ve Adalet Buluşması düzenleyecek

Öne Çıkanlar