DEM Parti Van kararının iptali için YSK’ye başvurdu

GündemPolitika

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın mennu haklarının iadesi kararının iptal edilerek başkanlığının düşürülmesi kararının iptali için YSK’ye başvurdu.

DEM Parti, AKP’nin itirazı üzerine Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğuyla Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın adaylığının iptal edilmesine karşı girişimleri sürüyor.

DEM Parti, mazbatanın seçimi kaybeden AKP adayına verilmesi kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yaptı.

Başvuruda, Van İl Seçim Kurulu kararının iptali istendi.

Başvuruda, Zeydan’ın memnu haklarının iadesine dair kararın 4 Nisan 2023’te verildiğine işaret edildi. Başvuruda, “Memnu hakların iadesine ilişkin kararı Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderen de mahkemenin kendisidir. Bu konuda da müvekkilin bir kusurundan bahsedilemez. Memnu hakların iadesi kararını kontrolünü yaptıktan sonra Adli Sicil Kaydına işleyen ise Adalet Bakanlığı personelleri olup bu hususta da müvekkilin bir dahli bulunmamaktadır. Keza bu Adli sicil kaydını yaklaşık 1 yıl boyunca bu şekilde muhafaza eden de yine Adalet Bakanlığıdır. Müvekkile, Van İl Seçim Kuruluna sunulmak üzere, sabıkası olmadığını gösteren Adli Sicil Kaydı Belgesini veren de Adalet Bakanlığıdır” ifadelerine yer verildi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

 

 

İlginizi Çekebilir

WP: Amerika Rusya’ya Crocus City Hall’da saldırı olacağını bildirdi
Amerika ve Çin arasındaki ‘çip çekişmesi’ tırmanıyor

Öne Çıkanlar