Diyarbakır Barosu: Kürtçe’ye yönelik tahammülsüzlüğü kabul etmiyoruz

Diyarbakır’da Kürtçe hizmet veren kafe sahibinin gözaltına alınmasına Diyarbakır Barosundan tepki geldi.

Diyarbakır Barosu “Kürtçe diline yönelik tahammülsüzlüğü kabul etmiyoruz” başlığı ile yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Diyarbakır ili Yenişehir Ofis Mahallesi Sanat Sokağı’nda bulunan bir kafe işletmecisi tarafından, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe dilinde de yapılacağı ifade edilmişti. Kamuoyuna yansıyan haber içeriklerinden sonra kafe işletmecisi; önce sosyal medyada hedef gösterilerek linçe maruz bırakılmış, ihbarlar gerekçe gösterilerek de bugün sabah saatlerinde kafede arama yapılmak suretiyle gözaltına alınmıştır. Diyarbakır Barosu, gözaltında bulunan şahsa hukuki destek sağlamaktadır.

“Dil, insan kimliği için temel bir unsurdur”

Farklı dillerde kamusal alanlarda hizmet verilmesine ve bu alandaki engelleyici uygulamalara dikkat çekilerek, ana dilin toplumsal yaşamda kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Ancak Kürtçe diline yönelik tahammülsüzlüğün ve ayrımcı uygulamaların bir benzeri tezahür etmiş, Kürtçe dilinde de hizmet verilebilmesi meşru ve yasal bir hak olmasına karşın suç teşkil ettiği iddiasıyla gözaltı işlemi yapılmıştır.

Dil, insan kimliği için temel bir unsurdur. Bireyler açısından olduğu gibi, toplumla ilişki açısından da kendini tanımlama için temel bir referans noktası oluşturmaktadır.

“Kürtçe üzerindeki baskının artık sona ermesini ve kafe işletmecisinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz”

Diyarbakır Barosu olarak; Kürtçe üzerindeki baskının artık sona ermesini, kamusal alanda kullanımı önündeki engellerin kaldırılmasını, farklı dillerde hizmet verilebilmesine ilişkin engelleyici uygulamalara son verilmesini, salt bu gerekçelerle ve suç oluşturmaması gözetilerek gözaltına alınan kafe işletmecisinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Sabah saatlerinde TEM Şube polisleri Ofis Mahallesi Sanat Sokağı’nda bulunan Pîne Kafeye baskın düzenledi. Kafede arama yapan polisler, kafenin sahibi Ramazan Şimşek’i gözaltına aldı. Söz konusu kafede 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe yapılacağı duyurulmuştu.

Kürtçe hizmet sunulacağına dair açıklama sonrasında Ramazan Şimşek sosyal medyada hedef gösterilmişti.

Şimşek sabah saat 05.00 sularında polisin kafeye düzenlediği baskında gözaltına alındı.

Kafe sahibinin adliyedeki işlemleri sürerken gözaltı gerekçesinin yapılan ihbarlar olduğu öğrenildi.

/rd/

İlginizi Çekebilir

Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimleri için 5 Eylül önerildi
Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi

Öne Çıkanlar