Diyarbakır’a ‘raylı sistem’ geliyor

GündemPolitika

🔴 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin “Hafif Raylı Sistem Projesini” hayata geçirmek için çalışmalara başlamaya karar verdiği bildirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımayı rahatlatmak, halka konforlu, güvenli ve ucuz toplu ulaşım hizmeti sağlamak amacıyla 8 yıldır rafta bekletilen “Hafif Raylı Sistem Projesi”ni revize etmeye karar verdi.

Konuya dair belediyenin internet sitesinden resmi açıklama yapıldı.

Kayyumların atandığı Kasım 2016’dan bu yana çalışması yapılamayan projeyi revize etme çalışması başlatıldı.

Dağkapı’dan başlayacak

Hafif raylı sistemin 20 istasyondan ve 14 kilometre uzunlukta olması hedefleniyor.

Yine Dağkapı’dan başlayarak, Kayapınar ilçesinde bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar planlanıyor. Projenin ihalesi ile yapım çalışmalarının bu yıl içinde başlaması hedefleniyor.

14 kilometre 20 istasyon

Hafif Raylı Sistem Projesi’ne ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Osman Baydemir döneminde yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda Hafif Raylı Sistemle ilgili bir proje hazırlandığını hatırlattı.

Gördük, zaman içerisinde bu projeyle ilgili çalışmalar başlatıldığını ancak kayyum ataması nedeniyle projenin hayata geçirilmediğini belirtti.

Projenin 14 kilometre uzunluğunda ve 20 istasyondan oluştuğunu kaydeden Gördük, “Bir uçtan diğer uca 37 dakikalık bir süre öngörüyoruz. İlk etapta 20 araç alınacak, bunlardan 18 tanesi çalışacak, 2 araç yedekte bulundurulacak. Günlük 75 bin yolcu taşınması planlanıyor. 2040 yılına kadar bu kapasite artırılarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Proje revizyona girecek

Projenin revizyonu ile ilgili çalışma başlattıklarını vurgulayan Gördük, “Bu çalışmanın başında projenin revizyonu bulunmaktadır. Daha önceki projede depolama alanı olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı 100 dönümlük bir arazi düşünülmüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bize olumsuz yanıt vermesi, nüfus yoğunluk yerlerinin değişmesiyle bu projenin revizyona ihtiyacı olduğunu düşündük. Bununla ilgili çalışmayı 21 Mayıs Salı günü itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Proje revizyonu bittikten sonra proje ihalesi ve yapımını bu yıl içinde yapmayı kararlaştırdık” diye konuştu.

Hafif Raylı Sistemin hayata geçirilmesi ile ilgili kentteki bütün sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla gerekli bilgi alışverişinin yapılacağını ifade eden Gördük, “Proje hayata geçtikten sonra, yurttaşların araç bekleme süreleri, rahat ve konforlu ulaşım hizmeti almaları konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Ayrıca raylı sistem diğer ulaşım sistemlerinden daha ucuz olacağı için yurttaşlar ekonomik olarak daha rahat edecekler. Hafif Raylı Sistemin, kent trafiğine ve toplu taşımaya önemli bir rahatlama getireceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

/rd/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Trump: Putin, gazeteci Gershkovich’i seçimden sonra serbest bırakacak
Putin, Rusya’daki Amerika’ya ait varlıkların kullanılmasına izin verdi

Öne Çıkanlar