Trump: Putin, gazeteci Gershkovich’i seçimden sonra serbest bırakacak

DünyaGündem

🔴 Trump, ”Gershkovich, seçimden hemen sonra serbest bırakılacak, ama kesinlikle ben göreve gelmeden önce. Evinde, güvende ve ailesiyle birlikte olacak. Putin bunu benim için yapacak, başkası için yapmayacak” dedi…

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendi hatırı için Rusya’da tutuklu Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich’i serbest bırakabileceğini iddia etti.

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Putin ile olan kişisel ilişkilerini kullanıp ABD’li gazetecinin Rusya’daki cezaevinden kurtulmasını sağlayabileceğini ileri sürdü.

Trump, ABD’de kasım ayında düzenlenecek seçimlerin ardından tekrar Beyaz Saray’a seçilmesi halinde ABD’li gazetecinin hemen serbest kalabileceğini ifade etti.

Trump, “Rusya’da cezaevinde bulunan Evan Gershkovich, seçimden hemen sonra serbest bırakılacak, ama kesinlikle ben göreve gelmeden önce. Evinde, güvende ve ailesiyle birlikte olacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bunu benim için yapacak, başkası için yapmayacak ve biz hiçbir şey ödemeyeceğiz!” dedi.

Putin’le herhangi bir temas kurup kurmadığı konusuna açıklık getirmeyen Putin, Rus liderin Gershkovich’i serbest bırakacağına inanmak için hangi gerekçelere sahip olduğunu da söylemedi.

ABD’li gazeteci geçen yıl mart ayında “casusluk” suçlamasıyla Rusya’da tutuklandı.

Moskova’daki cezaevinde bir yıldan fazla kalan gazetecinin hangi tarihte duruşmasını başlayacağı hala açıklanmış değil.

Putin şubat ayında yaptığı açıklamada Almanya’da cinayetten hapsedilen bir Rus vatandaşının karşılığında ABD’li gazetecinin serbest bırakmanın mümkün olabileceğini söylemişti.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

AfD Avrupa Parlamentosu’ndaki grubundan ihraç edildi
Diyarbakır’a ‘raylı sistem’ geliyor

Öne Çıkanlar