Erdoğan’ın fotoğrafı: CHP ve MHP indirince sorun yok, DEM Parti’ye soruşturma

GündemPolitika

Erdoğan’ın fotoğrafını indirdiği gerekçesiyle DEM Partili Mümin Erol hakkında soruşturma başlatıldı. Bakan Tunç, “Birliğimize yönelik saldırıdır” diyerek hedef gösterdi. Erdoğan fotoğrafını indiren MHP ve CHP’li belediyelere ise işlem yapılmadı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Bitlis’in Tatvan Belediyesi Eşbaşkanı Mümin Erol hakkında, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından indirdiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, Erol’a “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası yöneltildi. 

DEM Partili Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında soruşturma öncesi ve sonrası hem hükümet yetkilileri hem de yandaş medya tarafından linç kampanyası başlatıldı. En son Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hem Cumhurbaşkanımıza hakarettir, hem birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bir tutum ve davranıştır” ifadelerini kullandı.

 Erdoğan’ın fotoğrafının indirilmesi üzerinden DEM Parti hedefe konurken, 31 Mart seçimlerinde sonra Erdoğan fotoğraflarını indiren belediye başkanları hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Seçimlerden hemen sonra CHP ve MHP’nin kazandığı Kastamonu, Ortahisar ve Kurşunlu gibi belediyelerde de benzer bir durum yaşandı. Ancak belediye başkanları hakkında herhangi bir soruşturma açılmadı. 

 MHP VE CHP’Lİ BELEDİYELER DE İNDİRDİ

 MHP’den CHP’ye geçen Kastamonu Belediyesi’nin Başkanı Hasan Baltacı, seçimin hemen ardından makam odasındaki Erdoğan’ın fotoğrafını indirdi. Baltacı, durum için “Erdoğan bir taraftan Cumhurbaşkanı ama bir taraftan da Ak Parti Genel Başkanı. Biz hiçbir genel başkanın fotoğrafının belediye başkanının makam odasında bulunmasını istemeyiz” ifadelerini kullandı. 

 AKP’den CHP’ye geçen Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin Başkanı Ahmet Kaya, makam odasındaki Erdoğan fotoğrafını indirdi. AKP’lilerin “ideolojik belediyecilik” yapmakla eleştirdiği Kaya, “Ben o kurumdan içeri siyaset sokmayacağımı söylemiştim. Dolayısıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyasi bir kimliktir. AK Parti Genel Başkanı’dır. Dolayısıyla o kurumdan içeri siyaset sokmama kararlılığım devam ediyor. Onun bir yansımasıdır. Kendi genel başkanımın da resmi orada yoktur. AK Parti Genel Başkanı’nın resmi olması da doğru değildir” yanıtı verdi. 

 Çankırı’nın Kurşunlu Belediyesi’ni AKP’den devralan MHP’li Şerafettin Uslu da koltuğa oturduktan 2 gün sonra Erdoğan’ın fotoğrafını indirdi.

 Yerel seçimlerde AKP’den CHP’ye geçen Çekmeköy’de de ilk icraat olarak belediye binasında asılı olan Erdoğan ve eski başkan Ahmet Poyraz’ın fotoğrafı indirildi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Biden Zelenski’den silah yardımındaki gecikme için özür diledi
Cafer Solgun: Hakkari’ye kayyum, halkın iradesine darbe

Öne Çıkanlar