Biden Zelenski’den silah yardımındaki gecikme için özür diledi

DünyaGündem

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü, Amerikan askeri yardımının aylarca gecikmesi ve bu durumun, Rusya’nın savaş alanında kazanımlar elde etmesine yol açması nedeniyle Ukrayna’dan ilk kez kamuoyu önünde özür diledi.

Ukrayna Cumhuraşkanı Volodimir Zelenski ise “İkinci Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi” ABD’den partilerüstü destek çağrısında bulundu.

Normandiya Çıkarması’nın 80. yıldönümü etkinliklerine katıldıktan bir gün sonra Paris’te konuşan Biden, Kongre’deki muhafazakar Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri yardım paketini altı ay boyunca bekletirken daha fazla yardımın gelip gelmeyeceğini bilmedikleri haftalar için Ukrayna halkından özür diledi.

Başkan Biden, yine de Amerikan halkının uzun vadede Ukrayna’nın yanında olduğunda ısrar etti ve “Hâlâ tamamen işin içindeyiz” dedi.

Zelenski de tüm Amerikalılar’dan ülkesinin Rusya’nın işgaline karşı savunmasını desteklemelerini istedi ve Ukrayna’nın son haftalarda Rus ilerleyişini durdurmasını sağlayan silah paketini onaylamak üzere bir araya geldikleri için Kongre üyelerine teşekkür etti.

“Bu birlik içinde, ABD’nin, tüm Amerikan halkının İkinci Dünya Savaşı sırasında olduğu gibi Ukrayna’nın yanında olması çok önemli” diyen Zelenski, “ABD insan hayatlarını kurtarmaya, Avrupa’yı kurtarmaya nasıl da yardımcı olmuştu. Bizimle omuz omuza durma konusunda desteğinizin devam edeceğine güveniyoruz” şeklinde konuştu.

ABD, doğu bölgelerinde yoğun bir Rus saldırısını savuşturmaya çalışan Ukrayna’nın en büyük destekçisi ve silah tedarikçisi. Rus saldırısı Ukrayna’nın sınır bölgeleri Harkiv ve Donetsk’e odaklanmış durumda. Ancak Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın büyük ordusunun avantajını kullanmaya çalışmasıyla saldırının yayılabileceğini söylüyor.

Rusya, Kiev’in yaklaşık 1000 kilometrelik cephe hattı boyunca mühimmat ve asker eksikliğinden faydalanmayı amaçlıyor.

Bu silah açığı, Biden’ın Nisan ayında 61 milyar dolarlık paketi imzalamasından önce ABD askeri yardımının altı ay boyunca Kongre’de bekletilmesinin ardından ortaya çıkmıştı.

Taahhüt edilen Batılı silahların teslimatının yavaş ilerlemesi ve Biden’ın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i kışkırtmaktan korktuğu için daha fazla donanım tedarik etme konusunda tereddüt etmesi, Zelenskiy’i uzun süredir hayal kırıklığına uğratıyor. Bu durum, ilişkilerinde gerginliğe neden oldu.

ABD’li yetkililer Perşembe günü yaptıkları açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya yaklaşık 225 milyon dolar askeri yardım göndereceğini söyledi. Yetkililer, son paketin Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için mühimmatın yanı sıra havan sistemleri ve bir dizi topçu mermisi içerdiğini belirtti.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Hakkari Belediye Meclisi, Eşbaşkanı ‘Vekil’ seçti
Erdoğan’ın fotoğrafı: CHP ve MHP indirince sorun yok, DEM Parti’ye soruşturma

Öne Çıkanlar