17 Mayıs’ta başlayacak olan 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, sansür tartışmalarıyla gündemde. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kırmızı Kedi Yayınevi’ne ait, yazarlar Merdan Yanardağ, Barış Pehlivan ve Timur Soykan gibi isimlerin kitaplarını, bu eserlerin siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle fuar alanına sokmama kararı aldı. Bu kararın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla alındığı öğrenildi.

CHP’li Yakutiye Belediye Başkan Adayı Adnan Atalay, durumu sosyal medya üzerinden duyurdu ve Belediye Başkanı Sekmen’in bu yasağı istediğini açıkladı. TELE1’e konuşan Atalay, belediye başkanlarının bu tür bir sansüre tepki gösterdiğini ve kendilerinin de fuara katılmayacaklarını belirtti. Atalay, “Siyasi içerikli kitapları getirmeyeceksiniz dediler. Biz de bu yüzden fuara katılmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tehdit edildik”

Atalay, konu hakkında daha da ileri giderek, eğer yasaklanan kitapları getirirlerse, belediyenin stantlarından bu kitapları kaldıracağı yönünde tehdit aldıklarını aktardı. Atalay, “Ben bunlar yasaklı yayınlar değil, yasak olan bir yayını biz zaten satmayız dedik. Bunlar siyasi içerikli değil, yazarların düşüncelerini ifade ettiği kitaplar” şeklinde konuştu.